H. Ömer Yaman Röportajı

Oğluma tek tavsiyem dürüst olması

 1975 yılında tamirciliğe başlayıp, 1996 yılında bıraktım. 1996 yılından bu yana da galericilik yapıyorum. 1997’den 2010 yılına kadar Honda Park ikinci el ortaklığını yaptım. Aslen Kayseri Yahyalı’yım. Tamirciyken de araç satıyordum. Honda bayilerinin çoğundan araba alıyorum. Eski eş dosttan da geliyor.

– 2016 nasıl geçti?

Güzel geçti, iyiydi.

– 2017’den ne bekliyorsunuz?

Daha iyi olacak diye düşünüyorum. Ülkenin bu sıkıntıları bütün dünya üzerinde olduğu için saçma sapan bir şey olmaz umarım. Böyle giderse olmayacağını düşünüyorum. Şimdi bir de ÖTV çıktı.

– ÖTV ikinci eli canlandırdı mı, öldürdü mü?

Şu ana kadar bir şey yok, henüz bayiler bir şey yapmadı. Ocak ayından sonra beli olacak. Fiyatlar şu an biz de pahalılaşmaya başladık çünkü genel olarak internette fiyatlar artmaya başladı. Doğal olarak yine satışlar aynı ama rakamlar biraz daha arttı. 140 liraya alınan arabayı şu anda 148 liraya satamıyorsunuz. Piyasadaki sıkıntıdan dolayı insanlar kredi çekiyor. Bu sefer de oranlar yüksek olduğu için kredi satışları biraz durdu. Eskisi kadar kolay kredi vermiyorlar artık.

Bizde güven her şeyden önemlidir. Geçen gün Trabzon’dan bir tane hoca aradı. Arabada olan her şeyi söyledik. Götürdük adamı, buraya hiç gelmedi. Görmeden parayı gönderdi, vekaleti gönderdi. Satışı yaptık. Müşterilerime diyorum ki, beğendiğiniz aracı direkt Umran Ekspertiz’e yollayalım. Telefon ederseniz gelir, buradan alırlar. Biz onları tanıyoruz. Güvendiğimiz için sorun olmaz diyorum. Yok getirme, onlarda kalsın derlerse, onlarda da kalır. Sen gider onlardan teslim alırsın da diyorum. Bu firmanızın biz esnafa verdiği en güzel hizmet.

– Trafik sigortasının artması bu sene sizi biraz zorlamıştır.

Anormal zorladı. Geçen gün 6-7 tane sigorta yaptırdım. 2400 lira sigorta parası çıktı. İptal ettirirken de 200-300 lira para alıyorlar. Bu galericilere sigorta yaptıracak, her gelen arabayı yazacak veya internet ortamından plaka değişikliği yapacak bir sistem olması lazım. Bu araçların trafiğe çıktığı da oluyor ama örneğin, OGS alıyorsun. İnternetten plakasını değiştiriyorsun. Öyle bir şey olursa sigorta firması, galerici diye adlandırarak plakayı değiştirme yetkisi verse bu iş bitecek ve çok güzel olacak.

– Uzun yıllardır bu işi yapıyorsunuz. En çok zorlandığınız konu nedir?

Araba almak zor kesinlikle. Temin etmek zor. Düzgün araban olduktan sonra ya da arabanın neyi varsa söyledikten sonra satılmayacak hiçbir araba yok. Kilometresi düşürülmüş arabalarda zorlanıyoruz. %99 da almıyoruz. Aldıklarımızda da öyle bir şey söz konusu değil.

– Her babanın evladına tavsiyeleri vardır. Sizin tavsiyeniz nedir?

Tek istediğim dürüstlüktür. Müşteriye her şeyi doğru düzgün izah edip, bildiği her şeyi anlatması, bilmediği konularda konuşmaması lazım. Her şeyi söylemesini istiyorum. Arabanın bir sorunu varsa da anlaşmaya göre uygun fiyata yaptırıyoruz.

– Oto pazarına çıkıyor musunuz?

O eski pazarların tadı başkadır. Sohbet, gırgır, şamata oluyordu. Bazen şansınız yaver gidiyordu, 4-5 araba birden satıyordunuz. O da bir başka keyifli oluyordu.

– İstanbul’da mı yaptınız bu işi?

Hep İstanbul’da yaptım, evet. 1978 senesinde geldim. Maslak’a geldim. Honda’yı tanıtanlar biziz çoğunlukla. Honda yoktu o zamanlar, galericiler getirdi. O zamanlar sağlam bir kaporta yoktu. Hemen çürürdü arabalar. Her sene arabayı toplatırlardı.

– İlk sattığınız arabayı hatırlıyor musunuz?

İlk sattığım araba 79 model Honda Civic. Ağırlığımız Honda’da. O zamanki genel müdürle devamlı görüşüyorduk.

– İnternette galericilik yapan insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Herkes kendini galerici ilan ediyor?

Burada bile var bunlardan. Adamın sülalesinin vekaleti var elinde. Onlara yönlendiriyor ama nereye kadar yapacak. İnternette ilan başına para veriyoruz, vergi veriyoruz. İnternette artık herkes bu işi yapmaya çalışıyor. Ben vergisini veriyorum, onlar yasal olmayan yollarla satıyorlar. Bir bakkal, bir eczacı, bir doktor bile araba satabiliyor. Normal bir vatandaş 2-3 tane kullanabiliyor.

– Var mı sizin aklınızda, sektörde bu da olsun dediğiniz bir şey?

Bence yasal olmayan şeyleri biraz daha kontrol etmek gerekebilir. Alım satımı sadece galericiler yapsa daha iyi olur çünkü biz sıkıntıya giriyoruz.