Ferhat Yamen Röportajı

2017’DEN ÇOK ÜMİTLİYİM

Yaptığımız iş çok keyifli ama bir o kadar da zor. 2006 yılından beri bu sektördeyim. Rami açık otopazarında araba satarak bu işe başladım. 2012 yılında Bağcılar Automall galericiler Sitesi’ne geldim. 4 yıldırda burda araç alım satım işiyle uğraşıyorum. Arabalara karşı ilgimiz vardı, biraz da meraktan bu sektöre girmiş oldum. İlk sattığım araç 2007 model Opel Corsa. 24 bin liraya onu sattım sermaye yaptım kendime. Eskisi gibi araç satışlarında kar marjları yok. 4-5 bin lira kazanıyorduk ilk dönemlerde araç başına. İlk zamanlarda ayak üstü al satçılar vardı. Şimdilerde pek rağbet görmüyorlar. İnsanlar dükkanı sabit yeri olan güvenilir bir yer arıyorlar. Hem alırken hem de satarken. 10 arabadan 7-8’i ben galericiden araba alır satarım diyor. Bu eskiden tam tersiydi. demek oluyor ki galercilere güven arttı. Sektörün imajı çok daha düzeldi. Bu benim gibi bir çok galericinin katkılarıyla olduğunu düşünüyorum.

Dükkancılık çok farklı tabi. Tamam insanlar dükkanı olandan araç almayı tercih ediyorlar ama bir dükkanın kirasıyla personel giderleriyle vergisiyle aylık gideri minimum 20 bin lira. Ben ayda 10 araba satacağım ki dükkanın maliyetlerini karşılayayım. 10 arabadan sonrası kar olmaya başlıyor. şimdilerde arabaların fiyatları da yükseldi. Eskiden 100 bin liraya rahat rahat 3 araba tezgahımıza koyabiliyorduk. Şimdi ise o paraya 1-2 araba ancak alabiliyorsun. İş yapıyorsun ama paran değer kaybediyor. Dolar 2,9’dan 3,4 e çıktı. Banka kredileri hayli yüksek. Araba alacak olan insanlar da haliyle ekonomik olarak hesap etmeye başlıyorlar. Bu da bizim işimize yansıyor. Önceden kimse zorunlu trafik sigortasını önemsemiyordu. 300 liraya yaptırdığımız sigorta 1,5-2 bin liradan aşağıya çıkmıyor. Artık trafik sigortası da arabanın maliyetine eklendi.

2016 galerici esnafı için zor geçti. Ama 2017’den çok ümitliyim. Önümüzdeki yılın çok iyi geçeceğini düşünüyorum. Bankalar çok sıktı insanları. Hemen hemen her insanın bankalara borcu var. Faiz oranları hiç cazip değil. Borçsuz hiçbir şeyin sahibi olamıyorsunuz. Faiz oranları düşerse insanlar için mal sahibi olmak ta cazip hale gelecek.

Gezi olaylarının olduğu ay 32 bin lira zararla kapattım. Sıkıntılı zamanlardı. Fakat 15 Temmuz darbesinin olduğu ay devletimizin kararlı duruşundan dolayı bize etkisi çok olmadı. 19 Temmuz’da araba sattım ben. Bu da ülkemizin iyi olduğunu gösteriyor. Bunu çok önemsiyorum. Bizim ülkemizde 1800 yıllardan beri tüm dünyanın oyunları var. Şurda önümüzde 6-7 sene kaldı. Tabiki son düzlükte ülkemizi rahat bırakmayacaklar. Allah’ın izniyle bu oyunların üstesinden gelecek büyük bir milletiz.

Eskiden ekspertiz olayı yoktu. Kaportacıya götürüyordum ben. 20 lira para veriyorduk. Çamurluğuna vuruyordu bu değişmiş diyordu. Aynı arabayı bir başka ustaya götürdüğünüzde orijinal diyordu. Kağıt yok evrak yok. Kim ne tututurursa. Şimdi ekspertize gidiyorsun, motorundan, ön takımından kaportasına, süspansiyon testinden şanzımanına kadar herşeyi söylüyor. Söylemekle kalmıyor imzalı kaşeli belge veriyor size. Bu iyi bir şey. Arabayı satarken benim arabam bu diyorsun müşteriye alıyor ya da almıyor. Ama herşeyi bilerek almış oluyor. Benim açımdan ise ben bir müşterime beğendiğin arabayı ekspertize göstererek al dediğim zaman o arabayı satıyorum. Bu güven veriyor müşterime. Biz sıfır araç satmıyoruz. Kapalı kutu satıyoruz. Kendi tezgahıma alırkende öyle. Bugün ekspertize verdiğim 150 lira bana 2000 lira kazandırıyor. Vermediğin 150 lira 2000 lira kaybettiriyor. Ekspertiz kesinlikle alışı ve satışı hızlandıran bir hizmet. Umran Ekspertiz ile bugüne kadar hiç bir problem yaşamadım. Kendi tezgahıma aldığım tüm araçları mutlaka Umran Ekspertiz’e gönderiyorum. Umran Ekspertiz’in araç alırken de satarken de kesinlikle çok artısı var. Müşterilerime de gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Nedir artısı derseniz ilk aklıma gelen ben sadece bu hafta 3-4 aracımı şehir dışına müşteriye görmeden sattım. Beni İstanbul dışından bir müşteri arıyor ekspertiz ücretini hesabınıza yatırıyorum şu aracı Umran Ekspertiz’e götürün ben internetten raporuna bakar sizi ararım diyor. Bu yolla sadece bu ay 4 araç sattım. Şehir dışındaki 10 müşterimden 5’i ile bu yolla çalışıyorum. Umran Ekspertiz’in şimdilik 10 bayisi var Türkiye’nin 81 ilinde olduğunda galericilerin satışlarının nasıl bir ivme kazanacağını hayal bile edemiyorum.