Yılkar Otomotiv Arda Yıldırım Röportajı

Oto Ekspertiz

Araba kiralamak yerine, kısa süreli araba almak daha uygun. Yüksek mühendisim. 10 yıl Ordu’da bir şirkette yöneticilik yaptım. Galericilik mesleğine al-sat yaparak başladım. İlk sattığım araba hatchback Megane-2. Babamın bana krediyle aldığı ilk arabaydı. Bizim ilk sermayemiz oydu. Onu satarak başladım. Galericilik işine başlamamın yolunu açtı aslında. 1 yıldır Halkalı’da sabit yerimiz olması için çevreminde etkisiyle burada dükkan açmaya karar verdik. Burası mekan olarak galericiler sitesine uzak dezavantajları yok değil. Bunun farkındayım. Fakat galericiler sitesinde dükkanlar çok pahalı. Yeni yeni bu işi öğrendiğim için maliyet olarak bir yükün altına girmemiş oldum. Hem kendimi geliştirmem hem de galericiliğin inceliklerine vakıf olma adına buralarda olmak şimdilik yetiyor. Araç satışlarımı genelde çevreme satarak yürütüyorum. Bir insanı memnun ettiniz mi gün be gün çevreniz artıyor. Ne zaman buralar bana dar gelmeye başladığında hedefim İstoç gibi Automall gibi galericiler sitesinde bir yer tutumak.
5 ay önce araç almak için dükkanıma gelen müşterime elimde olan bir araç gösterdim. Uzun bir süre bu aracı kullanmayacağını daha ilerde iyi bir araba almak istediğini söyledi. Alacağım aracı 5 ay sonra getirirsem ne kadar aşağıya alırsın diye sordu. Kazası vuruğu olmazsa 2-3 bin TL aşağıya gibi bir fiyata geri alırım dedim. Araç kiralasam daha pahalıya gelir bu daha az maliyetli diyerek aracı benden aldı. Böyle müşterilerimiz de ara ara oluyor. Bazen 1 aracı 4-5 kere alıp sattığım bile olmuştur. Her şey nasip kısmet bir bakıma.
Eskpertize gelince, Umran Ekspertiz’e güveniyorum. Kendilerinden 800 liraya çek almışım, her baktırdığım araç 80 lira geliyor. Dışarda ustaya 100 lira veriyorum bi parça değişen var diyor getiriyorum Umran Ekspertiz’e 3 parça değişen var diyor. Bu sefer tamirciyi arıyorum gözden kaçmıştır diyor. Rapor yok belge yok. Bu durumda iki üç milyar benim zararım oldu.
Ekspertiz işlerinin profesyonel manada olması hem alıcıyı hem de galericiyi memnun ediyor. İnsanlar ekspertiz fiyatlarının pahalı olduğunu düşünerek tamirciye götürüyorlar. Halbuki ekpertiz tamircilere göre hem daha ucuz hem güvenli hem de %100 garantili. Bu bir alışkanlık meselesi. İnternet bankacılığını bir çoğumuz kullanıyoruz. Bankaya gitmeden, sıra beklemeden havale, eft yani kısaca bankacılık işlemlerimizi oturduğumuz yerden hiç kalkmadan yapabiliyoruz. Tıpkı Umran’ın yaptığı Uzaktan Ekspertiz gibi. Yani başka illerde beğendiğiniz araçları almak için seyahat etmek zorunda kalmayacak ve gittiğiniz yerlerde süprizlerle karşılaşıp eli boş dönmeyeceksiniz. Yani boşu boşuna kaybedeceğimiz bu zamanı rahatca işimize ayırabilecez.
Arabaları genellikle online ihalelerden alıyorum. Çevrem de bana yetiyor zaten. Bu mesleği gerçekten severek yapıyorum. Hedefim Iğdır’da bir de İstanbul’da kendime ait içinde oto yıkaması, oto kiralaması, sigortası yapılan bir yer açmak. Hepsi bir arada yani.
Adım adım her geçen gün büyümek mutlu ediyor insanı. Yapılan işte atılan adım hep bir üst segment oluyor. Tabi aile desteği de çok önemli.