Ahmet Zamur Röportajı

1999 yılında galericiliğe başladım. Şanlıurfa’da bir dönem SsangYong bayiliğide yaptım.

 Daha sonra tekrar ikinci el araç alım satıma döndüm. Şu an galericilerin aslında devir sorunları var. Bu yeni yasada çıkan 3 devirden fazla bi sorunumuz var. Biz arabayı alıyoruz diyelimki biz haftada 3 araba alıp satıyoruz 3 araba alıp sattığımız zaman biz para karşılığında araba alıyoruz. Paramızı verdiğimiz zaman devri almak zorundayız. 12 ayda ben haftada 3 tane araba alırsam 11 ay 45 gün ne yapacağım. Bu benim için önümüzdeki yılda yaşayabileceğimiz en büyük sorun.

Galericiliğin ilerisini nasıl görüyorsunuz derseniz, Galericiler artık biliyorsunuz internet var facebook denen sosyal medya araçları var artık bize fazla iş düşmüyor ama yinede emin ellerden güvenilir ellerden almalarını tavsiye ediyorum. Galerici haricinde aldığınız zaman her şey bitiyor ama galericilerde öyle değil adam sana sözleşme yapıyor ekspertize yolluyor yani raporlu araba alıyorsunuz herhangi bir problemde de geri verme imkanınız oluyor.

GALERİCİLİK GÜVEN KAPISI DEMEK

Her işte güven önemlidir. Hele ki bir ikinci el araç alacaksanız mutlaka birilerine güvenmelisiniz. Bayiden sıfır aldığınız araçlarda bile bazen boya değişim gibi işlemlerin yapıldığını biliyoruz. Haberlerde siz de takip ediyorsunuzdur. Umran Ekspertiz de bizim gibi galericilere güven veriyor. Karşılıklı bir durum bu, ben ekspertize güveneceğim alıcı bana güvenecek bu böyle zincirleme devam ediyor.

Umran ekspertiz Şanlıurfa’da açılmadan önce 7-8 tane ekspertiz firması vardı. Biz de müşterilerimizde onlarla çalışıyordu. Güven dedim ya başta. Biz ekspertizlerle Umran açılmadan önce epeyi bir problem yaşadık. Ekspertize hatasız gönderdiğimiz arabada boya ya da değişen çıkartıyorlardı. Daha sonra yanlarına gidip bakın buna değişen ya da boya demişsiniz ama bu orijinal deyince ikna oluyorlar fakat bir karşılığını göremiyorduk. Tabi olan bize oluyordu. Müşteriye mahcupluğumuzu mu diyeyim ticaretimizin bozulduğunu mu diyeyim bir çok sorun yaşıyorduk. Verdikleri raporun arkasında durmuyorlardı maalesef. Umran Ekspertiz başka. Hem çok titiz bakıyorlar hem de verdikleri raporun arkasında duruyorlar. Şanlıurfa’ya Umran Ekspertiz’in bir kalite getirdiğini söylesem yanlış olmaz. Ayrıca Umran Plus Card kullanıyorum. Bu esnaf için çok cazip. Umran’nın galerici esnafına verdiği en büyük kolaylıkların başında kanaatimce.

Şimdi benimle Umran Bülten adına konuşuyorsunuz. Bu bültenden de çok memnunuz. Kartvizit ilanlarının olması bir ayrıcalık. Benim gibi diğer illerden de galericilerle röportaj yapıyorsunuz bizlerde zevkle okuyoruz. Diğer galericilerin sorunlarını okuyoruz, kendi derdimiz paylaşabiliyoruz. En önemlisi ise Şanlıurfa’nın dışındaki galericilerle tanışmış oluyoruz.