Alfa Auto Mustafa Çiftçi Röportajı

DEVLETİMİZ EKONOMİYİ KONUŞMAYA BAŞLADI 2017’DEN ÜMİTLİYİZ

 

alfa otoBen Mustafa Çiftçi, otomobil sektörüne 12 yaşında başladım, babadan deden beri içindeyim. Büyüklerimiz İstanbul’a geldiklerinde ilk olarak kamyonculuktan başlamış sonra taksicilik, babamın mesleği olan kaportacılıktan dolayı, oda tabi otomobil sektörünün dışında yetişmiş. Daha sonra otomobil alım ve satıma başlamış. Biz bu işe çekirdekten yetiştik. Şişli Endüstri meslek Lisesi Motor Teknik bölümü mezunuyum. Ayrıca babamın kendi otomobil firması olmasına rağmen onların yanından ayrılıp Renault firmasına girip, satış danışmanı olarak çalışmaya başladım. Daha sonra satış müdürlüğüne kadar yükselip 1998-2002 yılları arasında Renault firmasında aldığım eğitimler, satış personelliği, satış danışmanlığı, satış destek, araç ekspertiz, satış müdürlüğü ve genel müdürlük olarak, eğitimlerimi alarak oradan ayrıldım. 2002 yılında Oto Center’da 15 yıl kadar çalıştım. Orada yine ikinci el ve sıfır araç satışını ve taksi plakası alım satım ve kiralama işini sürdürdüm. Daha sonra oradan ayrıldıktan sonra da arkadaşım ile birlikte kendi firmamızı açmaya karar verdik.

Çekirdekten yetişmek çok farklı bir şeydir. Eski laleli otomobilcilerin, büyüklerimizin yapmış olduğu çalışmaları, tecrübeleriyle birlikte görmüş olduk. Almış olduğum eğitim farklı bir yere götürdü. Yani ne olursa olsun, ne kadar çekirdekten yetişirseniz yetişin eğitim bir yerde bir adım öne çıkartıyor sizi. Bir de farklı bir kültüre geçmiş oluyorsunuz. İkisini harmanladığınız zaman çok farklı bir şeyler çıkıyor. Yani burada galericilik yapmak farklı bir şey, esnaflık yapmak farklı bir şey. Bunun ikisini birleştirip daha iyi bir sentez yakalayıp müşteriye hizmet verebilirseniz, o zaman sizin farkınız bir adım öne çıkmış oluyor. Müşterinin tercihi de ona göre değişiyor. Siz aracınızı diğer firmalardan daha pahalı satabilirsiniz. Yada daha ucuza da satabilirsiniz ama burada vermiş olduğunuz hizmet, müşteri kalitesi, hizmeti farklı olursa, müşteri memnuniyeti öne çıkarsa o sizin tercihiniz ve sebebiniz oluyor. Hem alırken hem satarken ne kadar doğru ve kaliteli hizmet verirseniz müşteri memnuniyeti artıyor. Ek olarak müşteri kazandırıyor.

Bu sektörde en çok yaşadığınız problemler nelerdir?

Birinci olarak güven geliyor. Müşterilerin bize yani galericilere bakış açısı farklı. Olumsuz yönde etkilerini artıya çevirmeye çalışıyoruz. Neden oluyor diye sorarsanız, ilk zamanlarda yapılan yanışlıklar, kandırmalardan dolayı müşteriler tedirginlik yaklaşıyor. Bizim sektörde artık gezen müşteri % 5 veya % 10 oranında. Artık tamamen sosyal medya üzerinden müşteri yakalanıyor. Sizi sosyal medyadan buluyorlar. Arabam.com, sahibinden.com gibi sitelerden bulup geliyorlar. Şehir içi veya şehir dışı fark etmiyor her yerden gelen oluyor. Teknolojiyi aktif olarak kullanmaya mecburuz. Çünkü teknolojiyi aktif kullanmazsak, piyasadan da pazardan da hep bir adım geride kalıyorsunuz. Zamanımız teknoloji zamanı.

Teknolojinin olumsuz olduğunu düşünüyor musunuz?

Şimdi bu işi ciddi ciddi yapanlar yani piyasayı oluşturacak olan bizleriz. Sahibinden.com’a ilan veren kesim % 70 – %80 esnaftır. Kalan % 20 si ise kendi aracını satmak isteyenlerdir. Bunlarda tabi görüp sisteme baktıkları zaman o %70 – %80 kısmın aracın fiyatlarını görüyorlar. Tabi 1000-2000 bin TL üzerine yazıyorlar ama bu pazarlıkta değişebiliyor. Onların çok fiyatı etkilediklerini düşünmüyorum. İnsiyatif esnafın elindedir.

2017 satış hedefleriniz nasıl gidiyor?

2016 yılı genel ekonomi durumu olarak zaten ülkemizin durumu belliydi. Olan olaylar, yapılan seçimler, en çok otomobil sektörünü etkiledi. Beklentiler ve hedefler 2016 yılı içerisinde gerçekleşmedi. Gerçekleşmesi gereken durumlar hep olumsuza döndü. 2017 referandumdan sonra beklentimiz yüksek. Yıl sonuna kadar devletimizin yapmış olduğu ekonomiyi bundan sonra konuşmaya başladılar. Ekonomik alınmış olduğu önlemler, bankalara bir KKF destek fonunun açması, burada esnafı desteklemesi, 2017’nin ikinci çeyreğinden sonra otomobil piyasasında bir ivme ve bir hız bekliyoruz. Hedeflerimizde inşallah 2017’nin ikinci çeyreğine rağmen, yıl sonuna daha iyi bir şekilde girmek istiyoruz.

Araçlara alırken ekspertiz yaptırıyor musunuz?

Biz araç alırken de satarken de müşterilerimizi ekspertize yönlendiriyoruz. Biz kendimiz yapsak bile , yeni teknoloji otomobillerde yapılan işlemler farklı yönde olduğu için, her şeyi bilemeyebiliriz. Bunları ekspertiz yaptırarak minimuma indirmeye çalışıyoruz. Bence ekspertizlerin çok faydası var. Belki ülkemizde geç bile kalındı. Ben Renault firmasında çalıştığım süre zarfında ekspertiz yapılıyordu. Tabi bu ekspertizler servisler aracılığı ile yapılıyordu ama yeterli düzeyde bir ekspertiz yapılamıyordu. Çünkü servis kendi vereceği hizmetin dışında artı bir ekspertiz verirken zorlanıyordu. Yetişemiyordu. Bunların yapılması hem esnaf açısından iyi, hem de satış yapan biri için iyi..

Yeni çıkan yasalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni yasanın gelmesi bir kere geç kalınmış bir olay. Birincisi önlem alacağı araçlara verilen garanti süresi.. Bunların hepsi aşılabilecek basit şeylerdir. Dolayısıyla geç kalınmış yapılması gereken şeylerdir. Ekspertizlerin olması araçlara garanti verilmesi ve noter satışı yapılırken araç km’lerin de yazılması. Bu km olayının sıkıntısını zamanında çok yaşadık. Biz esnaflar olarak da binici müşteriler olarak da, her iki taraf içinde niyeti kötü olduktan sonra herkes her şeyi yapıyordu. Bu esnaf yada müşteri fark etmiyor. Kanunların hızlı şekilde yürümesiyle bu durumun önüne geçildi. Yasaların çıkmasıyla birlikte doğru esnafların öne çıkacağını düşünüyorum. Güven artacak, kimse kimseyi kandıramayacaktır. Bu işi hak edenler yapacaktır. Müşteri, kim daha iyi hizmet veriyorsa ondan memnun kalsın. Artık öyle bir zamandayız ki; fiyat olayı standart’a bağlandı. Müşteri memnuniyetti ön sınıfta.

İleride galerici olmak isteyen insanlara vereceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Kesinlikle bu işi okuyarak yapmalarıdır. Galericilik firmaları olarak kurumsal bir firma değiliz. Hepimiz normal ticarethane olarak geçiyoruz. Bu işi öğrenecekler ve yapacaklar bir kere; iyi bir kurumsal firmada hem eğitimini alarak hem de tecrübe kazanarak yaparlarsa, galericilikte de başarılı olacaklarına inanıyorum.