Auto Kenan Otomotiv Kenan Deli Röportajı

2000 yılından bu yana araç alım satımı ile uğraşıyoruz. Önce Oto Center’da başladık bu işe. 5-6 sene Oto Center’da yaptık ondan sonra Istoç Oto Market’e geçiş yaptık. 10 yıldır burada esnafız. 7 kardeş olarak yapıyoruz bu işi. Baba mesleği. Çekirdekten yetişmeyiz.

Piyasalarda genel anlamda durgunluk var belki ama şu anda orta düzeydeki araçların alım ve satımı daha iyi. Üst segmentteki araçlar daha durgun seviyede. Aslında işe şöyle bakabiliriz. Ne kadar tekstilci, mütahit ve iş adamı varsa yüksek model arabaları tercih ediyorlar. Bu iş bir zincirlemedir. Örneğin bir emlakçı ev satamazsa araba alamaz. Tamirci iş yapamaz.

Genelde bu işi yürütebilmek için işini düzgün yapman lazım. Müşterilere güler yüzlü ve samimi olmak gerekir. Sattığımız arabayı doğru anlatıp aracın durumuyla ilgili doğru bilgi vermek lazım müşteriye. Bir nevi güven vermek. Müşterinin parasından önce biz kendisini kazanmaya çalışıyoruz. Memnun bir müşteri mutlaka iki müşteri olarak bize geri döner. Özellikle 10 senedir biz bu işi burada yapıyoruz galericilerin yada esnafların yanına gidip oturduğumda nasıl kendimi rahat hissediyosam yada ilgi bekliyosam aynı şekilde biz de o rahaatlık ve iilgiyi müşterilerimize veriyoruz. Beş sene önce araba sattığımız bi müşteri yıllar sonra da tekrar bizi arayıp tekrar bize geliyorlar. Eskiden var mı arttırandan ya da ikinci elden oralardan araba alıyorduk yaklaşık iki senedir hiç bir ihaleye girmiyoruz. Müşterilerden gelen araba yetiyor zaten. Her işte güven önemlidir ama bizim meslekde daha ön plandadır. Aksi olduğunda seni değil diğerini tercih eder.

Araba işinde teferruat çok var. Motorda kaportada veya arabanın herhangi bir yerinde problem olabiliyor. Bunu müşteriye doğru anlatmak gerekiyor. Sorunlu bir araç ise alırken de ona göre bilmek gerekiyor. Ne de olsa birine satarım mantığıyla gittiğin zaman para kazanamazsın. Bizim ilkemiz doğruluk ve dürüstlük. Bu bağlamda biz ilerliyoruz. Geri alamayacağım bir arabayı ben vitrinimde satmam.

Galericilik 24 saat yapılır. Benim telefonum gece gündüz hep açıktır. Müşteri arabayı internetten inceler fotoğrafını bana atar. Ben de durum neyse ona göre bilgi verir yardımcı olmaya çalışırım.

Bizim galericiler olarak birlik ve beraber içerisinde olacağımız bir derneğimiz yok. Bu anlamda muzdaribiz. Yetkililerden bu eksikliğimize çözüm bulmalarını talep ediyoruz.

Istoç da bütün esnaflar bir aile gibiyiz. Burda kimse kimseye yanlış yapmaz. Ha gidip müşterinin cebinden parasını çalmışsın ya da gidip alacağı arabanın kilometresi ile oynamışsın. Bunu yapan iflah olmaz bana göre. Bunu yapan kişilerin esnaflığı da uzun süreli olmaz. İl dışında gelen müşteriler galericilerini iyi belirlesinler. Biz Oto Kenan olarak dediğimizin dışında herhangi birşey çıkarsa o müşterinin ulaşım ve konaklama masrafını karşılar göndeririz.