Bahattin Sıtkı; Güven Sorunu Otonomi İle Aşılacak

otonomi prime

Bu firma isim olarak yeni aslında. Ben yirmi dört yaşındayım. Seksenli yıllarda babam ve amcam beraber galericilik yapmışlar. 1985 ve 1988 yılları arası babam işin sanayi tarafına yönelmiş. Uzun yıllar ağır iş makinelerinin servisliğini, satışını, yedek parça satışını ve Koç bünyesinde Otokar’ın Ankara yetkili servisliğini yaptık. Ben lise döneminde bu tarafa destek oluyordum. Yazları çıraklık yapıyordum. Hep şunu söylerim, ‘Kulağıma egzoz sesi beş yaşında kaçtı benim’ Lise dönemimden beri hep böyle bir araba hevesim vardı. On sekiz yaşında ehliyetimi yeni aldığım dönemde bir arabam vardı. Arabamı sattım, başka bir araba aldım, onu da sattım. Daha sonra Çay Yolu tarafında bir galeri açtım. O dönem şehir içerisindeki galerilerin kaldırılması gündemdeydi. Otonomi inşaatı devam ediyordu. Burada bir belirsizlik hâkimdi. Ne olup bittiğini bilemediğimiz için merkezde güzel bir galeri açmak istedik. Karşımıza belediye çıktı. ‘Otonomi açılıyor, şu an hiçbir yere ruhsat vermiyoruz.’ dediler. Biz de çareyi ofis açmakta bulduk. Ancak ofiste de böyle bir dükkândaki gibi sergi ortamı olmuyor. Mesela konsinye satışında müşteriler arabalarını bırakmak istemiyorlar. Burada müşteriyi her zaman etkileyecek olan vitrindir. Vitrin, dükkânın güzelliği, giyiminiz, konuşmanız, insanlara karşı tavırlarınız müşteriyi etkiler. Gerekli dürüstlüğü, güveni sağladığınız zaman müşteri arabasını buraya bırakmak isteyecektir. Bir de güven sorunu vardı tabii. Bu işin dolandırıcılığını yapanlar çok fazla. Bunlar ofis kurup bir günde toplayıp kaçıp gidiyorlar. Ofislere karşı insanlar bir güven sorunu yaşadığı için faaliyetlerimiz hep kendi çevremizle, telefonlarla yürüdü. Daha sonra burası açıldı, çok hoşuma gitti, mülkiyetini aldık çok şükür.

Otonomi’nin ücretsiz müşteri servisi var.

Şimdi burada iki ayrı kesim var. Otonomi yanlıları ve otonomiye karşı çıkanlar. Karşı olan insanların da kendilerince haklı sebepleri var tabii. Uzaklıktan yakınıyorlar. Ancak şunu söylemeliyim, insanlar önceden araç bakmak için Emek, Subay Evleri, Fahrettin Altay Caddesi, Aydınlık Evler bölgesine gidiyordu. Bu servis şimdi AŞTİ’den başlıyor. Emek’in yanından geçiyor. Ulus’a, Ankara merkezine tren garının önüne gidiyor. Oradan çıkıyor Aydınlıkevler’den, Subayevler’den yine eski galerilerin bulunduğu hat üzerinden bu tarafa doğru geliyor. Şehir dışından araç almak için gelen biri için düşünürsek uçak yoluyla gelmek istese, burası havaalanına yaklaşık dört veya beş kilometre uzaklıkta. Trenle geldiği zaman Ankara Garı’ndan ücretsiz servis geliyor, arada yaklaşık on beş, yirmi dakikalık mesafe var. Otobüsle geldiği zaman AŞTİ’den yine buraya servis geliyor. Buraya kadar gelen insanlar artık sonuç odaklı geliyorlar. ‘Ben buraya araba almaya gidiyorum.’ diyorlar. Burada çok fazla seçenek var. Şu anda 500’e yakın dükkân var. Her çeşit araba mevcut.”

Otonomi’de müşterinin hakları korunuyor.

Sitemizde bulunan galerilerin uymak zorunda olduğu bir yönetmelik var. Sertifika, garanti verme, belirli bir metre kare zorunluluğu vb. şartları var. Burada bir müşteri sorun yaşadığında yönetime müracaat edildiğinde araç iadesinden ticaretten men’e kadar yaptırımlar var.

Herkes ekspertiz açmamalı, bu işte geçmişi olanlar yapmalı. Tecrübesiz ve otomobilden anlamayan işletmeler yaptıkları hatalarla araç satışımızı engelliyor. Umran Ekspertizin kurumsallığı, tecrübesi ve servislerinin ortamı yetkili servislere ihtiyaç hissettirmeyecek yapıda. Sattığım aracın ilk sahibi ben değilim. Bu nedenle müşterimden aracı almadan önce ekspertiz yaptırmasını istiyorum. Burada tek amacımız araba satmak değil dostluk kazanmak. Araç alırken seçici davranıyorum. Aldığım araca ciddi tutarlarda masraf ederek satışa sunuyorum. Sattığım araçların arkasındayım. Tekrar alamayacaksam hiç tezgahıma koymam. Bu prensiplerle işime devam ediyorum, zaten böyle olunca da Allah yardım ediyor, işlerimiz yürüyor.