Buraklar Otomotiv Zafer Yaşa Röportajı

buraklar otomotiv röportajı

PARANIN, MÜŞTERİSİNDEN DAHA DEĞERLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNEN GALERİCİLER VAR!
Çocukluktan beri tüccarız ve şu an oto alım-satım işiyle uğraşıyoruz. Bu meslek bize babadan kalma, Fatih Halıcılar’da başladık sonra 1993 yılında Otocenter’a geldik ve 2006 yılından bu yana İstoç Otomobilciler Çarşısı’nda mesleğimizi icra ediyoruz. Fatih’te babam galericiyken o zamanlar ben okula gidiyordum, okuldan geri kalan zamanlarda ise galeriye giderdim ve ilk galericiliğe ilgim o zamanlar oldu ama tam manasıyla galericilik yükünü üzerime yüklenmem Otocenter’da oldu.
İktisat mezunuyum ve galericilik mesleğini yapmadan önce havaalanında 11 yıl finans yöneticiliği görevini icra ettim. Daha sonra yurtdışına gittim ama yurt dışında kalmak istemediğim için tekrar İstanbul’a döndüm. Daha önce havaalanında çalışmam tabi ki galericiliğimin işleyiş düzeninde farklılıklar getirdi ve bu farklılıklar hep iyi yöndeydi. Birçok galericinin düzenini de iyi yönde değiştirmeye vesile oldum.
Türkiye’nin en fazla sigorta yapan ve kredi kullandıran Koç Finans bayisiyiz. Toptan ve perakende olarak oto alım satımı yapıyoruz. İstoç’un da ilk Koç Finans bayilerindeniz. İkinci el ve sıfır araç satıyoruz ve müşterilerimiz bizden, biz de müşterilerimizden çok memnunuz. Şu an galericilerin çoğu araçlardan yüksek kâr elde etmek amacıyla araçlarını elinde tutuyor oysa biz ufak miktardaki kârlarla çok araba satıyoruz. Diğer galericilerin bir ayda sattığı aracı biz bir günde satıyoruz diyebiliriz. Müşterilerimizle aramız gerçekten çok iyi, çünkü hiç bir müşterimize yanlış bir davranış veya alışverişe halel getirecek bir harekette bulunmadık. Araç alırken ve aldıktan sonra tüm müşterilerimize elimizden gelen tüm hizmetleri veriyoruz. Birçok müşterimiz var, aracı görmeden bizden araç alan. Çünkü bize güveniyorlar ve hiç bir müşterimize yanlış yapmayacağımızı ve kötü arabayı kapımıza koymayacağımızı biliyorlar. Bu durum yaptığımız işin kalitesini, işimize verdiğimiz değeri ve müşteri memnuniyetimizi gösterdiğini düşünüyorum.
Galericiliğin adını kirleten insanlar, paranın müşterisinden daha değerli olduğunu düşünen insanlar olduğunu düşünüyorum. Kendini bilmez bir çok insan yüzünden galericiliğin imajına leke sürdüğünü düşünüyorum.
Galericilerin en büyük sorunlarından bir tanesi de birlik olamaması ve bir odalarının bulunmamasıdır. Eğer bir odamız olsaydı birleşmemiz ve birlikte hareket etmemiz çok daha kolay olurdu diye düşünüyorum. Birleşip de bir internet sitesi bile kuramıyoruz, belli başlı internet sitelerine çok büyük paralar veriyoruz.
Bizim politikamız en uygun fiyata en kaliteli aracı müşterilerimize sağlamaktır. Türkiye’nin en ucuz araç satan firmalarından biriyiz diyebilirim. Çünkü esnaf bile bizden araç alıyor. Önümüzdeki yıllarda kendimiz birçok bayi açmayı ve daha fazla büyümeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin her yerinden müşterilerimiz var ve biz de müşterilerimize daha fazla yakınlaşmak için elimizden geleni yapacağız.
Ekspertiz firmaları da bize çok yardımcı oluyor ve bu sektörün başını çeken Umran Ekspertiz ailesine yaptığı uygulamalar ve verdiği kaliteli hizmetlerden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.