Bursa Oto Galeri Başkanı Şahin Altın Röportajı

25 yıldan bu yana bu işin içerisindeyim. Geçmiş yıllardan çok güzel adımız yok bizim galerici olarak. Galericiler olarak önemli olan bu yeni versiyonun işe daha ciddi sarılıp tüccar olduğunu insanlara anlata bilmesi. Önemli olan insanlar buraya girerken tedirgin girmesin, inanın dört seneden beri, bu çarşıda zaman zaman esnafları toplarız kılığına kıyafetine tavırlarına, ağızda sigara ile, atlet ile, elde tavla oynarken, insanları karşılamanın hoş olmadığını anlatmaya çalışıyoruz ama bizim bir meslek dalı değil galericiliğimiz, insanlara bunun bir meslek olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Mademki oda kurduk mademki işin bir ciddiyeti var, ne kadar ciddi olduğunu benimsetmemiz insanlara o güveni vermemiz lazım. Ben buradan araba aldığım zaman sıkıntı yaşamayacağım diyebilmesi lazım. Eskiden selamla araba satar alırdık. Arabada bir sıkıntı çıktığı zaman arkasında durulurdu. Şimdi arkadaşlarımız belli bir para bulup dükkan tutuyor, 1.000 lira 2.000 lira neyse Ahmet Galeri yazıyor oraya, arkasından 3-5 araba koyuyor 3-5 ay sonra da kayboluyor. Bunlar ortalıkta yok ben buradaki esnafın hiç tanımadığım birisi için mahkemeye vermemin sebebi kardeşim bir kişi 200 tane esnafın bozmasın burada. Niye senin yaptığın hatalar yüzünden Benim buradaki 200 tane esnafın sıkıntı çeksin. Hakikaten bu işi çok ciddi yapan esnaflar var burada ama iki üç kişi bütün ahengi bozuyor. Eski kazançlar zaten yok ama sürüm olsun, bize bir güven olsun, itimat olsun, bunu kazanalım diye biz, sık sık toplantılar yapıyoruz.

Mevcut ekspertizlerde sıkıntı var. Aynı arabayı farklı ekspertizlere gönderdim üçünden de dördünden de beşinden de yanlış rapor geldi. Bir adam koyuyor oraya bir tane boya makinesi veriyor eline işte bu arabada şu var bu var bilmem ne diyor, öbür taraftaki ekspertiz yanlış rapor veriyor. Bu sefer müşterilerin karşısında mahcup oluyoruz. En çok bize şikayet gelen konulardan birisi Nereden aldın? Kaça aldın? gibi sorular. Herkes yapmasın kardeşim bu işi, yani işi bilen biri yapsın biz de burada mahcup olmayalım. Biz burada buradaki esnaflarla yaptığımız konuşmalarda sattığınız malın arkasında durun diyoruz, duranlarda ayakta kalıyor zaten. Aynı çarşı içerisinde 200 tane dükkan var. Bana gelen bir başkasından araç alabiliyor alsın da zaten onda hiçbir sıkıntı yok ama gittiği ekspertizde ben de rahat edeyim gösteren de rahat etsin burada inanın 10 lira eksik 5 lira fazla alan kişi ona pek bakmıyor. Mademki Sen bir arabaya plakasından dolayı 7 lira veriyorsan 10 arabaya baktın 70 lira veriyorsan 5664 denen olaya git kardeşim burada göster ne vereceksen ver o firmada bunun teminatını garantisini sana verdikten sonra sıkıntı yok.

İnternet satışları ile ilgili arabam.com sitesini çok destekledik. Biri 50 lira 60 lira ayda alıyor diğeri 300 lira alıyor. Yani bu çok önemli. Neden önemli? aynı hizmeti veren iki tane firma var niye tekele mahkum olalım ki? Siz girdiğiniz pazarda sizinle beraber 20 tane 25 tane daha ekspertiz var kendinize güvenmeseniz bu piyasaya girmezsiniz. Önce kendine inanacaksın güveneceksin ki ben bu piyasada varım diyeceksin. Arabam.com’u biz burada çok destekledik hatta büyük oğlum ilaç mümessili böyle 1-2 aylıkta boşluğu vardı. Dedim gel bir yardımcı olda biri 57 lira biri atıyorum 250 lira böyle 1-2 ay bir koşturduk. Sahibinden.com 4 tane personelle mücadele veriyor Bursa’da arabam.com bir tane personelle mücadele veriyor burada herhalde İstanbul’dan bir tane arkadaşımız geliyor haftada birkaç gün kalıyor gidiyor burada. İnsanlar birazda reklama bakıyor. Sizin çalışmalarınız ve yayımladığınız bülten önemli bir olay mesela maliyetini hiç sormam bile. n 2 ay sonra 5 ay sonra insanlar sizi tanıyacak bu olmasa da size gelecekler ya ben buraya gittim sıkıntı çıkmadı diyecek ya da aynı arabayı 1 ay sonra götürdüğünde aynı raporu alıyorsan benim anlatmam gerek kalmayacak, zaten o insan ister istemez size gidecek.

Ben iddia ediyorum birçok şehirden daha güzeldir bursanın arabası. zaten sahile yaklaştıkça yani buna müneccim olmaya gerek yok, Bursa’dan alınmışsa ve Bursa’da durmuşsa o arabada kolay kolay çürüme falan başlamaz bizim arabalarımız iyidir, esnafımız iyidir, kötü olanları dediğim gibi zamanla ayıklanacak. Birbirimizle telefonla irtibata geçip alışveriş yapabilmeliyiz. Bu alanı küçültmeliyiz zaten dünya çok büyük değil ki artık. Şehir dışında ne kadar esnaf varsa herhangi bir sıkıntıları olursa burada yönetim olarak biz de hiç tanımadığımız insanın arkasındayız bana burada yanlış yapıldı desin biz hukukumuzla avukatımızla o kişinin yanında olduk yine oluruz, yani bize dışarıdan gelecek insanlar gelsin bize danışsın kardeşim biz hep buradayız.

İkinci el otomobil alacaklara tavsiyem; kesinlikle galeriden araç alsınlar. İnsanlar galericilere itimat etmek zorunda çünkü muhatab bulabiliyorlar karşılarında dükkan var yani bizde galerilerin şecereleri var nereden geldi, kimdir, nedir, ne değildir bizde hüviyet bilgileri falan hepsi var. Aracı galericiden almalı en azından itiraz edebilme bir merciin, var şikayet edebileceğin bir kişi bir isim var karşında, tabi yönetim olarak bir yanlış varsa tamam biz o kişinin arabasını falan vermiyoruz ama o hatasını telefi etmesi içinde elimizden ne gelirse bunu yapıyoruz. Pazardan alınan arabayı ertesi gün gittiğiniz zaman kardeşim zaten ihtiyacım vardı sattım bende para falan yok bilmem ne diyebiliyor. Muhatap bulabilmesi için galericiden alması lazım bunun mahkemesi var yasası var sıradan bir adamı versen ne olur mahkemeye vermesen ne olur adamın ne iş yaptığı belli değil işi gücü var mı oda belli değil amcasının arabası, dayısının arabası, ben aracıyım, aldım sattım diyor diyebiliyor. Sitemizden araç alan kişi mağdur olmuşsa biz bunu sonuna kadar destekleriz şu avukata git şu hukuka git falan zaten yardımcı oluyoruz. Esnafta bu konuda bizi destekliyor. Yani insanların çekinmesine gerek yok. Biraz zamana ihtiyacımız var biz kendimizi çok iyi anlatamadık. Kimse çekinmesin galericilerden her türlü arkasında duracak devlette var hükümette var adalette var yani bu olayda sizinle ilgili yapabileceğimiz ne varsa hazırız.