Business Otomotiv Abdullah Coşkun ve Mehmet Yıldırım Röportajı

röportajlarÜZERİMİZDEKİ YÜKÜN ÇOĞUNU EKSPERTİZ MERKEZLERİ ALDI
1986 yılından bu yana aralık vermeksizin oto alım-satım işiyle uğraşıyoruz. Bussiness Otomobil olarak Şanlıurfa’da bu işi icra ediyoruz. Ortağım Mehmet Yıldırım’dır. Bu meslek bana ve ortağıma babalarımızdan kaldı onlar da bu işi çok eskiden yapan insanlardı. Bu meslekte ne gördüysek ne öğrendiysek büyüklerimizden öğrendik, onların yanında gördük herşeyi. Babalarımız da ortaktı, biz de ortağız ve çok şükür ki yıl olmuş 2016 ve biz de büyüklerimiz gibi sorunsuz, sıkıntısız bu işe devam ediyoruz. Galericilik tamamen güven ile alakalı… Bizim de bu sektörde çok uzun yıllar tutunmuş olmamız ve ilk günkü gibi hevesle bu işi yapmamızın sebebini bizim ile müşterilerimiz arasında güven sorununun olmamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Biz bu işi artık daha elit ve daha kaliteli ve daha da yukarılara taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu işe artık galerici gözüyle değil, insanlara hizmet amacı bakıyoruz. Bu işin en önemli detayı öncelikle müşterini seveceksin, sektörü seveceksin, arabaları seveceksin. Şu an Türkiye’de bu işi bilmiyorum diyen kalmadı. Herkesin kendine göre doğru veya yanlış bildiği deneyimi var. Özellikle internet üzerinden alım satım yapan ve bunu galerici olmadan şahsi bir şekilde yapan insanlar bizim işlerimizi zora sokuyor. Bu sektörü bilmiyor ve bilmediğini de bilmiyor. İnsanlar artık galericilerden araba almanın yanında hizmet almak istiyor ve bizim de o insanlara hizmet vermemiz gerekiyor. Galerici olmadan bu işi sahtekarlığa döken insanlar müşterisine hiç bir zaman hizmet veremez. Artık araba almaya gelen insanların sorduğu ‘’Aracın durumu ne ?’’ sorusuna biz ‘’Aracın durumunu biz bilmiyoruz kesin ve raporlu bilgiyi ekspertiz merkezlerinden alabilirsiniz.’’ cevabını veriyoruz. Bu durumda bizim üzerimizdeki yükün çoğunu ve en önemlisini ekspertiz merkezleri almış oluyor. Müşteri içinde büyük bir hizmet ve büyük bir dayanak. Çünkü ekspertiz yaptırırken aldıkları garantili rapor onlar için de bizim için de bulunmaz bir nimet sayılır. Eski galericilikle şimdiki galericilik arasında tabi ki büyük farklar var. Eskiden kâr marjı yüksekti çünkü araç seçeneği azdı, rekabet edilecek noktalar elle sayılacak kadar azdı. Araçlarda bu kadar donanım yoktu yani eski araçlar incik boncuk inceleyecek kadar bir donanıma sahip olmadığı için alımı da satımı da şimdiye oranla daha kolaydı. Eski galericiliğin de tabi ki kendi zamanına göre bir güzelliği vardı. Mesela eskiden galericiliğin ismi bu kadar ön yargı oluşturmuyordu insanlarda. Çünkü bu işi yapan az insan vardı ve büyük çoğunluğu da bu işi güven ve saygı sevgi çerçevesinde yapıyordu.
Eskiden araçlar en fazla bir kaç el değiştirirdi. Çünkü aracı alan insan o aracın ömrü bitene kadar kullanırdı. Yani alım satım tek bir noktadan dönerdi diyebiliriz. Oysa şimdi sattığımız bir araç 2 ay sonra tekrar bize satılıyor, sonra biz tekrar satıyoruz.. Yani araç 20.000 km yapmadan 3-4 el değiştirmiş oluyor ve tabi ki bu kadar el değiştiren bir piyasada, bu işe fesatlık ve sahtekarlık katan insanlara rastlama oranımız da eskiye oranla çok daha yüksek oluyor. Bu yüzden eskiye oranla şu an sektörde kalitesiz hizmet veren daha fazla insan var diyebiliriz.
Ekspertiz merkezleri ise; gerçekten bize çok yardımcı oluyorlar alıcıya da satıcıya da güven sağlayıp herkesin işini kolaylaştırıyorlar. Özellikle Umran Ekspertiz ailesine yaptığı kaliteli işlerden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Ve uzaktan ekspertiz, plus card gibi esnafın da müşterinin de zamanını ve parasını koruyan bu seçenekler için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.
Bu işe yeni başlayacaklara da, güvenli ve kaliteli iş yapsınlar ve alacakları ve satacakları aracı ekspertiz merkezlerine götürmeden galerilerine getirmemelerini tavsiye ediyorum.