Çağatay Auto Adnan Sezgin, Metin Sezgin ve Fatih Sezgin Röportajı

ÖNEM VERDİĞİM TEK AYRINTI MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

5 yıldır ikinci el galericilik yapıyorum. Daha öncesinde Aksaray Laleli ve Kapalıçarşı’da deri giyim işi ile uğraşıyordum. Türkiye’nin ticaretinin merkezi olan Laleli’nin bana esnaflık olarak çok büyük katkısı oldu. Şimdi de çoğu araçlarımı Laleli’deki eski çevreme satıyorum ya da alıyorum. Otoport’taki ilk dükkanımı tuttuğumda tadilatı maalesef 4-5 ay kadar uzun bir zaman aldı. Sağolsun komşumlarımın o dönemde çok desteği oldu. 1,5 yıl gibi kısa sürede 2. dükkanımı tuttum Otoport’ta. Aylık ortalama 30-35 araç satışım oluyor. Bu da iyi yolda olduğumuzu gösteriyor. Babam Metin Sezgin yılların inşaat müteahhitidir. Bize söylediği tek şey ‘Para kazanılır kaybedilir, dürüstlükten doğruluktan asla ayrılmayın. Tek sermayeniz bu olsun’ Babamın hem kuruluş aşamasında hem de daha sonrasında maddi manevi katkıları çok fazla olmuştur. Kardeşim Fatih Sezgin ile birlikte çalıştırıyoruz bu dükkanı. Kardeşim 2 ay önce katıldı bünyemize. Öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çevre mühendisi olarak çalışıyordu. Ben o gelmeden önce hem muhasebeyle hem de satışla ilgileniyordum. Şimdi muhasebe kısmı Fatih’te, alım satım işine ben bakıyorum. Artık alım satıma daha fazla vakit ayırabiliyorum. Fatih’in de şirketimize çok fazla katkısı oldu.

Benim için araç almakta satmakta çok kolay. Önem verdiğim ayrıntı ise müşterinin memnuniyeti ve geri dönüşü. Hatasız ve temiz araçların dışında hiç bir aracı tezgahıma koymuyorum zaten. Araç bulma konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamıyorum. İkinci açtığım dükkanda biraz daha büyük lüks segment araç satıyorum. Geçen hafta sıfır Maserati satışımız oldu. Başta dediğim gibi sağlam ve emin adımlarla büyüyoruz. Allah’ın izniyle devamı da gelecek. Benim satış stratejim karlılık minumum, satış adedim maksimum olsun. Çevrem çok geniş olduğu için bir çok aracımı sipariş üzerine alıyorum. Çok fazla da üstüne kar eklemiyorum almıyorum açıkçası. Benim tezgahımda çok şükür bir araç 2 hafta kalmaz. Piyasadan çok aşağıya fiyat verdiğimden dolayı.

Ülkemizin şu anki ekonomik durumunun satışlarıma çok etkisinin olduğunu söyleyemem. Adet bazında bir önceki aya göre belki 1-2 adet satışım düşmüştür. Bunun da mevsimlik olduğu kanaatindeyim. Herkes bütçesine göre araç alıyor. Geliri düşük olan insanımız zar zor biriktirdiği parayı alacağı araca ayırıyor. Bunun üstüne satıştan sonra bir de Trafik Sigortası binmesi haliyle insanımızın bütçesini sarsıyor. Trafik sigortasının minumun seviyelerine inmesi gerekmekte.

2016 yılından satışlarım açısından çok memnunum. İyi bir yıl geçiridiğimizi söyleyebilirim. 2017 yılının bu yıldan çok daha iyi geçeceğini ümit ediyorum. 15 Temmuz Darbe girişimi çok şükür ki çabuk atlatıldı. Devletimizin ve hükümetimizin sağlam duruşundan dolayı. Biz esnaflara çok fazla etkisi olmadı. Tabiki hiç yaşanmamış olmasını temenni ederdim. 250’ye yakın şehidimiz oldu. Burdan o insanların yakınlarına da başsağlığı diliyorum.

Ekspertiz yaptırmadığım hiç bir aracı almam ve satmam. Ekspertize çok önem veriyorum. Çalıştığım tek ekspertiz firması var o da Umran Ekspertiz. Neden Umran dersen, başlarda Umran’da eksertiz yaptırdığım araçları çevremizdeki diğer ekspertiz firmalarına da göndererek kıyaslama yapmadım değil. Acaba araçlarıma iyi bakıyorlar mı işlerinde titiz mi Umran, baktım ki Umran’ın hata payı sıfır. Kalitenizi test ettim açıkçası. Umran’ın kalitesi tartışılmaz. Ayda hiç yoksa 20-25 araç sadece ben götürüyorum ekspertize. Bu kadar araç yolladım Umran’a hiç bir sorunla karşılaşmadım şimdiye kadar. Bu kaliteli hizmeti verdiği sürece Umran Ekspertiz benim firmamın çalıştığı tek adres olacak.