Cengiz Emre Sabuncuoğlu Röportajı

Röportajlar10 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Aslında servisten başladım bu işe. Benim için bu sektörde

ki en önemli ayrıntı güven. Esnafın müşteriye en başta güven vermesi gerekiyor.

2016 güzel geçti bizim açımızdan. Beklentimizi çok yükseğe koymamıştık onun için beklediğimizi aldık. 2017 geçen seneye göre çok daha güzel olacak. Bazı ensaflar karamsar olsa da biz piyasanın çok daha hareketli olacağına inanıyoruz. Biz lüks segment araç satıyoruz. Piyasadaki diğer iş kollarıyla çok fazla bağlantılıyız. İnşaat, tekstil gibi. Bir de şu var ülkemizde lüks araç ilk sıkıntıya düşer. Dolar’ın Euro’nun artışı da bizim satışlarımızı fazlasıyla etkileyen faktörlerin başında. 600 bin TL’ye aldığımız araç çok kısa süredeki döviz artşıyla 750 bin liralara geliyor. Biz tabiki fiyatlara anında yansıtamıyoruz. Bu seferde kendinizden feragat etmeniz gerekiyor. Sadece biniciye de araç satmıyoruz. Esnafta bizden araç alıyor. Fiyat oynamasından dolayı aynı araç sürekli elinizde durdumu insanlar niye satılmadı diye sorguluyor. Onun için çok fazla kar marjımız yok. Bizim hedefimiz daha fazla müşteri aslında. Anlayışımızda şu var; memnun 1 müşteri 5 yeni müşteriyi getirir. Kötü imaj çok çabuk yayılır.

Eskiden beri gelen dostlarımız var. Onlarla beraber ayaktayız diyebilirim. Müşteri değilde hani dost açıkçası. Yüzde 80’i kendi çevremiz baktığınızda. Ama internetten ilanlardan da sattığımız için bir süre sonra dostluk oluşuyor.

Ben işime aşığım ve severek yapıyorum. İyi araçlar sattığım için keyifle yapıyorum. Prestijli dostlarım ve müşterilerim var. Bizde 30 bin liraya da 1 milyon liraya da araç var. Bizim için her müşteri de aynı değerdedir. İkisinden de ekmek paramı kazanırım. İki segmentteki aracında avantajları farklı. Ben diyorum ya işimi aşkla yaptığım için aksesuarlı güzel bir arabayı satmanın zevki başka. Ve yolda da hani kendi plakalarınızı görmenin en güzel yanı. Lüks mekanların önünde bu araçların olması zevk veriyor insana.

Galericiliğin en güzel yanı farklı farklı arabalar binip keyif yapmak aslında. Galericinin arabası olmaz derler. Binmediğim arabayı da satmam açıkçası. Bunu bir beyaz eşya satan esnaf yapamıyor. Galericiliğin de en güzel yanı çeşit çeşit arabalara binmek.

‘’Araba almak mı zor satmak mı zor’’ sorusuna bizim açımızdan almak zor. Bulmakta da zorluk çekmiyoruz. Düzgün temiz araba almak gerçekten zor. Çünkü biz dostlarımıza araba satıyoruz. Aramızda bir bağ kurduğumuz için hani bir söz vardır ‘’Kötü mal sahibine aittir’’ biz sattığımız araçların sonuna kadar arkasındayız. Karşınızdaki kişi size güvenip gelmiş. Bir çok müşterimiz şehir dışından geliyor. Sadece telefonumuza bakarak. Biz de ne yapıyoruz, aracı ekspertize sokuyoruz. Umran Ekspertizi öneriyoruz. Gelmeden önce aracı buraya yollayalım siz aracın ekspertizini görün. Çünkü her müşterinin kendince tercihleri var. Kimi müşteri nokta kadar boya olunca sevemiyor aracı. Umran Ekspertiz’den aldığımız raporu internettenden çok kolay ulaşabiliyorusunuz. Eğer araç içinize sindimi buyrun gelin diyoruz müşterilerimize. Kimseyi mağdur etmenin anlamı yok. Sonuçta o da bunu zevki için alıyor. Kimseyi işinden gücünden etmeye gerek yok. Şehir dışından geldi-gitti 2 günü gidiyor. Tabi burda Umran Ekspertiz’in hakkını teslim etmek gerekiyor. Umran Uzaktan Garantili Ekspertiz benim için çok büyük avantaj. Üstümden yük kalkmış oluyor. Reform Motors olarak ekspertizini yaptırmadan kimseye araç vermiyoruz. Umran ekspertiz, esnafın üstündeki bir çok yükü ve sorumluluğu aldı.