Demirkıran Otomotiv Yakup Demirkıran Röportajı

yakup demirkıran

SIFIR ARAÇ ALIM SATIMI DAHA İYİ DURUMDA SEBEBİ FiNANSAL KOLAYLIK
Demirkıran Otomotiv’in işletmecisiyim. 6 adet şubemiz mevcut ve altı şubemizdende müşterilerimize gereken hizmeti vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Felsefemiz çok çalışmak ve dürüst çalışmaktır bu hedef doğrultusunda günden güne büyüyoruz ve sıfırdan başlayıp ta şuan 22 kişiye iş kapısı olmak bizi de çok mutlu ediyor. 11 yıldır bu işi yapıyoruz ve büyüklerimizden kalan bir meslek olmamakla birlikte biz bu işletmeyi sıfırdan inşaa ettik, bu işe girerken sermayemiz dahi yoktu. Galericilik çok güzel bir meslek ama çok güzel olduğu kadar da yorucu bir meslek. İzmir Buca’da da bir şubemiz mevcut. Şehirdışından araç alıp satıyoruz ama Şanlıurfa’da boyasız hatasız araba arandığı için bu segmentteki araçları Şanlıurfa’ya, boyalı ve benzeri araçları İzmir’e gönderiyoruz çünkü orda her segmette aracın alıcısı mevcut.
İşler şuan genel anlamda durgun ve buna en büyük sebep ise trafik sigortaları diyebiliriz. Yani geçtiğimiz yıllara oran ile bu sigorta konusu dolayısıyla %50 bir düşüş yaşandı diyebilirim bu konunun ne kadar önemli olduğunu bu rakamlar açıklayabilir diye düşünüyorum. Bizim müşterilerimizin bir çoğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlar. Bu yıl tarım ve hayvancılık sektöründe bazı sekmeler yaşandığı için bu direkt olarak bizi de etkilemiş oluyor. Sıfır araç alım satımı daha iyi durumda sebebi ise finansal kolaylıklardır.
Şuan Şanlıurda’da belirsiz bir durum mevcut galericilik sektörü adına, yeni galericiler sitesi yapılıyor ancak yeni yapılan site şehir merkezine uzaklığından dolayı insanların gelmelerinin zor oalcağını düşünüyorum. Ancak galericiler sitesi açılınca şehir merkezindeki tüm galeriler oraya taşınmak zorundadır. Yani kıyıda kenarda bazı galerilere belediye izin verirmi bilmem ama eğer taşınılacaksa bütün galericilerin taşınması en doğrusu olur çünkü şehir içinde bazı galeriler gitmez kalır ise bu durum hem şehir trafiğini zora sokar, hemde müşteri bölünmesi yaşanır.

demirkıran otomotiv

11 yıldır galericilik ile uğraşıyorum, 11 yıl önceki galericilikle şuanki galericiliği karşılaştıracak olursak eğer, en büyük değişim olarak internet diyebiliriz. 11 yıl önce internetten alım satım yoktu herkes bildiği tanıdığı galericiye gider ordan alır veya galericileri gezer beğendiği aracı alırdı ama şuan galeriye birebir gelen insan sayısı çok az diyebilirim. Çünkü herkes internetten alıp satıyor. İnternetin tabii ki avantajları ve dezavantajları var ama dezavantajlarının daha ağır bastığını söyleyebiliriz. Sebebi ise galericilik sektörünün yani araç alım-satım sektörünün içine her türden insan girmesi diyebiliriz. Yani artık herkes galerici ve herkes araçlar hakkında herşeyi biliyor. Yada bildiğini sanıyor. İnternetteki satışlar herkese hitap ettiği için kâr marjlarıda belli bir oranda düşmüş oldu tabii ki. Örneğin şu an Şanlıurfa’da 300 civarı galerici var ama ben alım-satım işiyle uğraşan insan sayısının 10.000 civarlarında olduğunu düşünüyorum. Bu yazıyı okuyan tüm okuyucularıma söylemek isterim ki araç alacaksınız da satacaksanız da galerilerden alın ve galeriden satın. Çünkü mağdur olduğu zaman o müşterinin mağduriyetini ancak esnaf karşılar.
Şanlıurfa’ya araç ekspertizinde yeni bir nefes getiren Umran Ekspertiz’e de teşekkür ediyorum. Alıcı içinde satıcı içinde mükemmel bir hizmet olan Umran Araç Ekspertiz Merkezleri yaptığı tüm işlerin arkasında ve alıcı ile satıcının güven noktası diyebiliriz.