Dumlu Car Memet Dumlu Röportajı

röportaj

Kötü mal kötü müşteri, iyi mal iyi müşteri getirir..
Bu ayki röportajımızı Automall sitesinin değerli esnaflarından DUMLU CAR galerisinin sahibi Memet Dumlu ile gerçekleştirdik. Uzun yıllar galericilikle uğraşmış, galericiliğin her dönemine ait olguların içinde olan ve bu konudaki tecrübesi tartışılmaz bir esnafımız. Röportajımızda Memet bey kendi geçmişinden, galericiliğin sıkıntılarından, galericiliğin şuan bulunduğu durumu ve yılların galericiliğe kattıkları ile galericiliğe kaybettirdiği unsurlar üzerinde durarak hoş sohbetimizi geçekleştirdik.
Aslen Erzurumlu olan Erzurum’da doğmuş ve 35 yıldır İstanbul’da araba alım satımla işi yapan Memet beye ilk olarak galericiliğin şu anki durumunu sorduk.
‘’Son bir yıl öncesine kadar aylık 30-35 araba satardık, 1 yıldır zor dönem geçiriyoruz tüm esnaflar olarak. Esnaflık birbiriyle bağlantılıdır ve birbirini etkiler örneğin tekstil sektöründe veya inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar bizim üzerimizde de olumsuz etkiler bırakıyor, Bizim işlerimizde duruyor, şuan ülkemizin terör sıkıntısından dolayı bir aksama dönemindeyiz. Ortalama 30-35 yıldır galericilikle uğraşıyorum, bir çok dönem atlattık ama galericiler olarak hiç bu kadar sıkıntılı dönem geçirmemiştik.’’ dedi.
İnternet galericiliği için ise ‘’Galericilik internete düştü düşeli galericiliğin ismine leke sürüldü. Şuan galerici denince insanların aklına hiç de iyi düşünceler gelmiyor. Eskiden galericiliğin bi ağırlığı vardı bi adabı kültürü vardı, şimdi ise internetten alım satımlar galericilerin ismini kötülüyor. 1 tane arabası olan bile galericilik yapıyor. Oysa ki galericilik için gücün olmalı, sattığın ve alacağın araçların arkasında durabilesin. Geçmiş yıllarda 2 yıl önceki sattığımız aracın müşteri isteği üzerine tamirini yaptırdığımız günler bile oldu. Şimdi ise pazarlar aldatıcı insanlarla dolu, şahıslar bir daha yüzünü göremeyeceği insanları aldatıyor ama galericiliğin adı zedeleniyor’’ dedi.
Memet Dumlu sözlerine şöyle devam etti. ‘’İnternet piyasasında o kadar çok iş bilmez var ki ikinci el bir aracı sıfır fiyatından daha yukarıya internette pazarlıyorlar. Şu anki durumu siz düşünün. Biz kaliteli müşteri, kaliteli araba fikrindeyiz biz galerimize kötü araba sokmayız çünkü ‘‘Kötü mal kötü müşteri iyi mal iyi müşteri getirir.’’