Eren Otomotiv Oğuz Demir Röportajı

oto ekspertiz röportajı

Eren Otomotiv olarak faaliyete 1999 yılında Oto Center Galericiler Sitesi’nde başladık. Küçük bir ofis katında 3 araçla başladığımız bu yolculuğumuza şu anda 3 galeri dükkanı, 3 servis dükkanı, 45 araçlık korumalı alan ve 30 araçlık açık alan olmak üzere toplamda 75 araç kapasitesiyle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Genel olarak ticari ve hafif ticari araçlar konusunda uzmanlaşmış olsakta binek araçlar da portföyümüzün küçük bir bölümünü oluşturmaktadır.

İlk yıllarda yaşadığım bazı olumsuzluklar bana tecrübe oldu. İşi öğrenmek için öncelikle başka bir esnafın yanında işe başladım. Eleman ve işçi gibi çalıştım. Gözlem ve deneyimlerim sayesinde ticari araç alım satımını öğrendim. Ve ardından da başarılı oldum. Araba nasıl alınır, nasıl satılır, bu işin gidişatı nasıldır? Ama hiç bir zaman da görmedim ki ticari araba peşin satılsın. Otomobil alım satımından daha çok para kazanıyorsun ticari araç alım satımında. Tabi yeter ki doğru araba ve doğru müşteriyi bul. Kendimizi geliştirdik bu meslekte. O ağır galerici profilini kaldırdık. Önceden bir galericinin yanına gidiyordunuz adamın elinde bir gazete selam veriyosunuz hiç görmüyor bile. Bu arabanın fiyatı nedir dediğinizde kafayı kaldırıp cevap bile vermiyor. Adam kendini kaf dağında görüyor. Eğer bir müşteri senin yanına geliyorsa senden bişey bekliyordur. En azından bir güleryüz ve sıcak bir ilgi. Arabayla ilgili bilgi almak istiyor haklı olarak.

Her müşterimize biz elimizden geldiğince arabalarımızı anlatıyoruz ama siz yine de Umran Ekspertiz’e gidin bir de onlar baksın demeyi ihmal etmiyoruz. Bizim dediklerimizin dışında belki bişey çıkabilir elinizde bir belge ve rapor olsun diyoruz. Yarın öbür gün adam bana diyemiyor ki sen böyle demiştin ama böyle şeyler çıktı diye. Kardeşim sen götürdün gösterdin raporunu aldın ha bunların dışında da bişey çıkarsa diyoruz ki orası ciddi bir müessese. İşi gerekli kişilerle görüşüp çözebilirsiniz diyerek o güveni veriyoruz müşterilerimize. Ben kendi işlerimle alakalı her konuda kullanıyorum Umran Oto Ekspertizi. Müşterime diyorum ki kardeşim vicdanın rahat olsun ben sana herşeyi anlattım benim gözümden kaçabilir insanız sonuçta ama benim gözümden kaçanı Umran Ekspertiz tamamlar. Sen de rahat ve içine sinerek al arabanı diyorum. Belki 1999 yılında Umran Ekspertiz olsaydı çok daha farklı olurdu. Biz bir 10 sene daha ilerlemiş olurduk.

YOLDAN GEÇEN MÜSTERI GELMEZ BANA BENIM SÜREKLI MÜSTERILERIM VAR!
Eren Otomotiv’in kurucusu Oğuz Demir olarak söylüyorum ki bu işe başlarken doğruluk ve dürüstlük ile başlamayan hiç bir sürece dahil olmayacağımız konusunda söz verdik ve o günden beri şeffaf ticaret yaptık. Aracı olduğu gibi müşterilerimize anlatıyoruz. Bu nedenledir ki kemikleşmiş bir müşteri ağımız var. Firmamızın müşterilerimize sağladığı kolaylıkların da etkili olduğu inkar edlimez bir gerçek. Müşteriye uygun satış stratejisi, kredi kartına 9 taksit imkanı sağlamamız, anlaşmalı bankalardan araç kredisi konusunda destek vermemiz araç satışlarımızın artmasında birer etken. Ancak biz bir aracı sattık işimiz bitti demiyoruz. Müşterimiz talep ederse trafik sigortası ve kasko poliçelerinde, ruhsat ve araç muayene işlemlerinde, araç bakım süreçlerinde de yönlendirmeler yaparak kendilerine destek veriyoruz. Bu da müşterilerimizde güven duygusunun oluşmasını sağlıyor ve sattığımız aracın arkasında olduğumuzu gösteriyor.

75 araçlık kapasitemiz önümüzdeki yılın ortalarında 150-170’li rakamlara çıkacağını öngörüyoruz. Ayrıca, yakında web sayfamız müşterilerimizin hizmetinde olacak.