Görkemli Otomotiv Erkan Yıldırım, Okan Hançer ve Ertan Yıldırım Röportajı

Biz kendimize galerici değil ‘Otomotiv Danışmanı’ diyoruz.

Biz üç kardeşiz diyoruz aslında. 4 yıldır birlikte çalışıyoruz. Otomotiv sektöründe çocukluğumuzdan beri içindeyiz, baba mesleğimiz aslında. Üç ortak olmak zor, biz zoru başarıyoruz. İşte diyoruz ya herşey güvene dayalı. Herşeyden öte güven. Herkes araba alıp herkes araba satabilir. Sattıktan sonra devamını sağlayabilmek önemli. Müşteriye o güveni verebilmek önemli. Üç ortaklı olmamızın da bize pozitif katkısı çok. Her şeye bir insanın yetişmesi zor. İnsanların dönem dönem sıkıntıları oluyor ve düşüşe geçiyor. Ama içimizden biri çıkıp bu dükkanı ayakta tutmaya yetiyor.

görkemli

Bu sektörü seçmekte en büyük nedenimiz çocukluğumdan beri galerici olmak istiyordum. Bu dükkanda çok fazla gayret ve mücadele var. Buralara kolay gelmedik. Bazı bedeller ödediğimiz düşünüyoruz. Çok sıkıntıları birlikte aştık. Bitti mi?, tabiiki hayır. Hedefimiz hep daha ilerilere gitmek.
5-10 yıl sonra galericiliğin bayileşmeye doğru gideceğini düşünüyoruz. İkinci elde alım satım artık bir bayrak altında olacağı kanaatimdeyim. Üst segment araç için ekonomik olarak büyük bir sermaye gerekiyor. Bizim diğer bir hedefimiz de bu. Eğer ayakta kalacaksak sıfır üst segment araç getirmek ve ikinci elini de satmak.
Galericilere sahip çıkan hiç bir kurum ve kuruluş yok. Meslek odamız bile yok. Esasında galericilik yapan kişinin mesleki bir eğitimi yok. İş sadece araba almak ve satmak değil. Birazcık sermayesi olan herkes galercilik yapabiliyor. Nasıl isteyen emlakçılık yapamıyorsa, galericiliğin de bir sınırı olmalı. Bir denetim mekanizması olmalı ki bu sektördeki iyiler kötülerden ayrılsın. Nasip olursa önümüzdeki sene sigorta şirketi kuracağız. Biraz üstünde çalıştığımızda önümüze haklı olarak bir çok belge istiyorlar. En basiti üniversite mezunu olacaksınız diye. İşte biraz önce dediğim gibi galercilikte aranan hiç bir belge yok. En azından mesleki yeterlilik sertifikası olması lazım ki galericilik yapabilsin bir insan. Hem sektörün kalitesi artsın hem de daha bilinçibir şekilde hizmet versin. Biz kendimize zaten galerici demiyoruz, otomotiv danışmanıyız. Müşterilerimize sadece araç satmıyoruz, yönlendirme de yapıyoruz. Tezgahımızdaki aracımızın hiç biri uygun olmaması halinde müşteri bize Mercedes mi alayım 5.20 BMW mi alayım diye sorduğunda ona da danışmanlık hizmeti veriyoruz. Eğer kullanım sebebin konforsa Mercedes al, şu paketini al diyorum. Servisinden, bakımına hatta İkinci elinde de zarar etmemesini ne kadar hesap ederek söylüyoruz. Tabiki piyasaya çok fazla hakim olmak gerekiyor bu bilgileri müşteriye sunabilmek için. Günümüzde sektör marka ve model olarak muazzam bir gelişme gösterdi. Bizim herhangi bir arabayı ve modelini bilmemek gibi bir lüksümüz yok. Bunların tamamına hakim olmak gerekir ki müşteriye sağlıklı bir danışmanlık yapabilesin.
Galercilerde dürüst iş yapmayan olduğu gibi müşterilerin içinde de zaman zaman dürüst olmayanlar çıkabiliyor. En başta dediğim gibi bu mesleğin sertifikası olacak belirli kıstasları olacak. Herkes yapamayacak bu mesleği. Şunu bilir şunu söylerim Cenabı Allah herkese kendi gibi insanları karşısına çıkartıyor. Sen dürüstsen karşındaki de dürüst oluyor. Eğer sen doğru isen eğri zaten sırıtıyor karşında. Dolayısıyla o eğri kişinin seninle ticaret yapma şansı ortadan kalkıyor. Yapmaya kalksa da ya o kişi geriye çekiliyor ya da kendindeki eğriliği düzeltmeye çalışıyor. Çok istisnai durumlar haricinde bu kural her zaman geçerli olduğunu gördük.
Güzel memleketimiz maalesef çok kötü günler geçirdi. Cenabı Allah birliğimizi bozmasın tekrarını yaşatmasın. Bir hafta 10 günde çabuk atlattık gibi. İnşallah darbe kalkışması gibi böyle bir kötülüğü bir daha bizlere göstermez.
Trafik sigortasının ve kaskonun pahalı olduğundan şikayet etmeyen kimse yok. En son sattığımız porsche panamera aracın kaskosu önce 60 bin tl sonra 35 bin tl gibi bir rakam çıktı. Başka sigorta şirketlerine baktığımızda 11 bin tl gibi bir fiyata kaskosunu yaptık. Bu kadar farklı fiyat şirketler arasında nasıl çıkıyor. Devletimizin bu konuya ciddi bir manada eğilmesini bekliyoruz.
Umran Ekspertiz’den çok memnunuz. Başka hiç bir firmaya yaptırmadım bu güne kadar. Çünkü kendi yerim olarak görüyorum. Tarafsızlığınız ve garantinizden hiç şaşmadınız. Hep böyle çalışın.