İzokom Başkanı Mehmet Yemeneci Röportajı

EN BÜYÜK SORUNUMUZ SİGORTA!

Mehmet Yemeneci
Mehmet Yemeneci

Mehmet Yemeneci Milaslıyım 30 yıldır İzmir’de galericilik yapıyorum, Milas Otomotiv’in sahibiyim, aynı zamandan İzokom’un başkanlığını yürütüyorum. İzokom’a 1998 yılında geldik. Şu anda 130 tane dükkan burada halkımıza hizmet veriyor.
Araç alırken nelere dikkat edilmeli
Ekspertiz yaptırmadan araç alınmamalı. Bilerek görerek almasında fayda var. Sokaktan bir adamdan araba aldığın zaman yarın problem yaşadığında o şahsı bulamazsın. Ama dükkandan aldığında gelir geriye, çaresi bulunur. Şimdi sokaktan bir araba aldın, yarın adama gittin, ver paramı al arabanı dedin, adam hayır yok müsait değilim diyecek. Ama esnaf öyle değil yeri belli, her zaman dükkanı olan bir şahıs bence çok daha iyi çok daha güvenli. Otur çayını kahveni iç, ekspertizini yaptır, arabanı noterden satışını al git.
30 yıl önceki galericilik ile günümüz arasında ne farklar var ?
30 yıl önce zaten bu kadar araba yoktu, şimdi araba çok, her şeyin sistemi değişti, her şey yeni model, yeni motorlar, en güzeli arabayı aldığında ekspertiz yaptırabiliyorsunuz.
Konuştuğumuz galericiler diyor ki eskiden galericilik çok itibarlı meslekti, siz ne düşünüyorsunuz?
Aynen doğru diyorlar. Şu anda herkes bu işi yapıyor. Emekli öğretmen, emekli polis, bankacısı, çaycısı, bakkalı vs. Neden; arabanın çokluğundan, gerçekten eskiden o arkadaşımızın dediği gibi galericilik bir meslekti. İtibarlı bir iş adamıydı. Ama şu anda öyle bir şey kalmadı. İtibarı geri kazanmak için, iyi araba, boyasız araba, değişensiz araba satmalarında fayda var. Bunları yaparlarsa itibarı geri kazanabilirler.
İnternet sitelerinin varlığı hakkında ne düşünüyorsunuz ? Mesela sahibinden.com, arabam.com vs. gibi.
Şu anda sahibinden.com’u bıraktık, neden, çok pahalı! Ben 10 yıllık üyesiyim, şu anda ayrıldım ondan arabam.com’a geçtim, çünkü 15 arabaya bu gün 1.000,00 TL para istiyorlar. Onun için herkes araba.com’a geçiyor. Mecburuz.
Ne tür araçlar satılıyor genelde?
Burada kamyon, kamyonet daha çok satılıyor. Tabi ki taksi de satılıyor. Ama fazla lüks araba Mercedes, BMW vs. türü arabalar satılmıyor.
Yeni galerci adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?
Öncelikle dürst olmalarını, doğru olmalarını, temiz araba alıp satmalarını tavsiye ediyorum.
Sektörün en büyük sorunu nedir?
En büyük sorunu şu anda sigorta. Bu gün bir arabanın sigortası, mesela bu gün Fiesta sattım, 775 milyon, bence çok para. Arabada hiç hasar yok, ehliyette hiç ceza yok, 775,00 TL sadece sigorta için çok para bence. Eskiden alım satımlar çok yüksek maliyetliydi, şu anda alım satım yüksek maliyetli değil. Sigortalara misal, eskisi gibi 3 aylık, 1 aylık, 1 yıllık deneme yapıyorlardı, 3 aylık 20 milyona yapıyorlardı, 1 yıllık sigortaya şunu yapıyorlardı. Vatandaş, esnaf memnundu. Şu anda yaz boz 120-130 TL. Araba bir ay günü geçti, mecbur sigorta yapıyorsun ruhsat almak için 130 TL, şu anda en zor sigorta bence.