Koçsan Otomotiv İsrafil Koç Röportajı

Memlekimizin içinde bulunduğu bu kötü durumda bile esnaf yılmamalı, tecrübesiyle ticaretine devam etmeli. Herkes bildiği işle ekonomiye katkıda bulunmalı. Çünkü hayat devam ediyor. Bakınız biz 25-30 araç satıyoruz. Yerine yine bu kadar araç koymalıyım ki önümüzdeki ay yine bu rakamda araç satayım. Bu demektir ki 25 araç satıyorsanız 25 araçta almış olmamız lazım. Totalde 50 araba yapıyor ki mevcut satış düzenimizin devam etmesi için. Galericiliğin en önemli unsuru aslında satmak değil almaktır. Bana göre orana vurusak %65 almaktır. Çünkü satarken en fazla kardan zarar edersin. Ama olmayan bir malda kardan bile zarar edebilecek bir durum söz konusu olmaz. Çünkü yoktur. Oturur beklersiniz. Ben aracı yıllardır oluşturduğum çevremden temin ediyorum. Bunun için size insanların güven duyması gerekiyor. 12 yıl kadar Turkcell bayiliği yaptım. Burda kendimi çok geliştirdim, ticarete farklı bir yönden bakmamı sağladı. Babam 25-30 yıldır araba sektöründe. Kardeşlerim de bu mesleği icra ediyor. Biz aile olarak çeyrek asırdan fazla araba alım satımı yapıyoruz. Hep birlikte olduğunuz zaman çevremizde sürekli gelişiyor. Tabi ticret yaptığınız insanların size bakış açısı da çok mühim.

Galericiliğin maalesef bir odası, bağlı olduğu meslek kuruluşu veya derneği yok. Maalesef diyorum çünkü bu büyük bir eksiklik. Bizi bir araya getirecek bazı kriterler koyacak bağlı olduğumuz bir odanın eksikliğini hep çekiyoruz. Temsilcimiz yok demektir aslında. Her önüne gelenin, iki araba bir tabelayla galericilik yapmasın istiyoruz. Bunun kriterini koyacak olan kimse yok. Olacak olan dernekte eğer totalde temsil ettiği insanlara bir artı getiremiyorsa yüktür. Devlete karşı bizim temsil edecek. Kötü bir galericinin yaptığı en ufak bir hata tüm sektöre mal ediliyor. Dolayısıyla herkes bundan etkileniyor.

Ben ayrıca Koç Finans bayisiyim. Koç finans herkese bayilik vermiyor. Belli başlı aradığı şartlar var. Finansal gücünüz çok sağlam olması gerekiyor. Bankalarla en az 7-8 yıl sorunsuz çalışıyor olmanız lazım ki kredibiliteniz olsun. Bunların hepsi olunca yetmiyor. Koç finansın ekranını aldığınızda arka planda çok fazla ayrıntılar var. Kredi sözleşmesi yaparken doğru evrak hazırlamadığınız takdirde hem müşteri mağdur oluyor hem de sizin hanenize eksi bir puan olarak yazılıyor. Koç Finans’ın çok fazla artısı var. Erken kapatma cezası yok, araç ruhsatı geçmiş süresi dolmuş veya üzerinde rehin var gibi bir sıkıntı yok. 5 yaş zorunluluğu yok, 8 yaşa kadar kredi verebiliyoruz. Onun için piyasadaki finans kurumlarından, bankalardan çok fazla artısı var. Şunu itiraf etmeliyim ki Koç Finans bayiliği adlıktan sonra işlerim hızla arttı. İşime katkısını inkar edemem.

Ben her türlü arabayı alıp satıyorum. Ticari olsun binek olsun. Hiç bir araca ayrımcılık yapmıyorum. Şuan dükkanımda Türkiye’de 3 tane olan 240 beygir gücünde Opel Corsa var. Çoğu meslektaşımın satabilir miyim diye düşündüğü aracı ben çekinmeden alırım. Benim gözümde her aracın bir müşterisi var. Benim bir prensibim var, aldığım her aracı kendim binecek gibi alırım, satacağım her aracı da kendim binecek gibi satışa hazır hale getiririm. Bu işi çok sevmek gerekiyor. Galericiliğin mesaisi saat yok. 24 saat bu işi yapıyorsunuz. Eğer sevmezsenin başarılı olma şansınız maalesef ki yok.

İşyerimin olduğu Otoport AVM çok yeni bir alış veriş merkezi. Her geçen gün büyüyor ve insanlar AVM’de araba bakmaya, almaya alıştı. Bu gelecek adına bizi çok fazla ümitlendiriyor.

Bir başka konu ise araç ekspertiz. Bunu çok önemsiyorum. Aracın ekspertizinin olması benim açımdan da müşterim açısından da işimizi rahatlatıyor. Satıcıyla alıcının arasında bir nevi hakem olmuş oluyor. Garantili ve tarafsız ekspertizliği UMRAN başarıyla uyguluyor. Sizin daimi müşterinizim ve herkese gönül rahatlığıya Umran’ı tavsiye ediyorum.