MYCARS Galerisi Metin Özmeşe Röportajı

Oto ekspertiz merkezleri bizim içinde müşteri içinde büyük kolaylık..
Aslen Malatyalıyım ve 1973 yılından beri İstanbul’da yaşıyorum. Daha önce deri ve tekstil sektöründeydik, deri ve tekstil sektörünün gidişatını iyi görmedik ve 2006 yılında galericiliğe ilk adımı attık. İlk olarak Bahçelievler sonra Florya ve daha sonra burada yani İstoç’ta bu işi sürdürüyoruz ve 10 yıldır bu sektörün içindeyiz.
Yoğun işinden bize vakit ayıran MYCARS galerisinin sahibi Metin Özmeşe ile ikinci el araba ve galericilik üzerine konuştuk. İnternet, satışımızı kolaylaştırıyor ama fiyat konusunda müşteriyle anlaşamamamıza neden oluyor. Yani galericilik sektörünün finansal yönünü de bir yönden etkiliyor. Araç alıp satarken internetten karşılaştırma yapıyor insanlar, oysaki internette bu işi bilen bilmeyen herkes kendi kafasına göre fiyat belirliyor bu da araç fiyatlarında mantıksız değişimlere sebep oluyor. Bizi ve firmamızı tanıyan müşterilerimizde sıkıntı olmuyor ama internetten öğrenen müşterilerde sıkıntı çekiyoruz.
Müşteri ikinci el alırken arabanın yürüründen çok boya-kaportasına bakıyor. Bu da bizim için bir yönden sıkıntı veriyor aslında. İstanbul’da orjinal araba bulmak çok zor bu kadar trafikten dolayı.
Galericilik denince insanların aklına ufak tefek sıkıntılar geliyor tabiki, bu nedenle bize gelenler bir sıfır galip geliyor. Biz insanlara karşı bir sıfır mağlup başlıyoruz. Bunun sebebi ise elinde ufak tefek bir parası olan herkes galericilik yapmaya çalışmasından dolayı oluyor, haliyle de piyasayıda bozuyor.
Oysa ki bu işin hakkını verdiğinde gerçekten çok keyifli ve güzel bir iş. Bu işi yapmak için önce ticareti bilmek ve sevmek lazım sonra da arabaları sevmek gerekiyor. Sevmezsen başarılı olamazsın.
Oto ekspertiz merkezleri bizim için de müşteri için de çok büyük kolaylık. Dezavantaj gibi görünsede, alan için de satan için de gerçekten işi rahatlatıyor çünkü ortada bi rapor var, belge var.
Bankaların kredi faiz oranlarının artması ile birlikte işlerde bir duraksama var tabii ki son 1 yıldır bunu hissediyoruz. Ama tamamen durmuş değil çok kötü denemez şu anki şartlarda çoğu galericinin satışı ve durumu iyi.
Son olarak bu sektördeki arkadaşlara tavsiyem; işini düzgün yapsınlar, mutluluk için çalışsınlar, hayat yaşanılabilir olsun.