Otocenter Yönetim Kurulu Başkanı Cezmi Meydancı Röportajı

Otocenter ve çalışmalarınız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Otocenter Başkanı
Otocenter Başkanı

Sitemiz 1996 yılında rahmetli Demirel tarafından açıldı, burası kooperatifti, devletten bir kuruş almadan kendi aramızda güç birliği ile bitirdik. Otocenter Türkiye’nin ilk tam teşekküllü ikinci el otomotiv alım satım sitesidir. Yaklaşık 550 firmanın bulunduğu, bölgesinde ve Türkiye’de örnek ve öncü otomotiv ticaret sitelerinden biridir. Sitemiz İstanbul ve Anadolunun her yerinden ilgili ziyaretçileri de ağırlamakta, güvenle araç ticareti yapılmaktadır. Bizde Otocenter yönetimi olarak, gerek bünyemizde faaliyet gösteren firmalarımızın, gerekse dışarıdan gelen ziyaretçilerimizin hizmetinde olup, daha iyi hizmet verebilmek adına faaliyetler yapmaktayız.


Bunun yanı sıra galerici esnafımızın sorunlarıyla da yakından ilgileniyoruz. Sorunlarla alakalı ilgili mercilerle irtibat halindeyiz. Araç satışlarındaki devir işlemlerini en çok yavaşlatan şey vergideki zorluklar, %1’le giren araç %18’le çıkıyor. Dolayısıyla bu çok büyük yük oluyor, Ettiğiniz kar zarara dönüyor. Bunu yetkililere ilettik ama bir çözüm üretmediler. KDV ve yanlış sistemden dolayı, araç satış alımlarından insanlar kaçıyor. Dolayısıyla gerekli vergiden de kaçmış oluyor. Ama hakkaniyetli olursa herkes seve seve satışını yapar.

Geçtiğimiz günlerde “Sahibinden.com sitesinin fiyatlandırmaları” konulu bir toplantı yaptınız. Bununla ilgili bilgi verir misiniz?
Evet, malum Otocenter esnafının da büyük çoğunluğunun çalıştığı Sahibinden.com ilan sitesi ile alakalı birkaç yıldır bize iletilen bir çok şikayetleri vardı. Lakin son 1 yılda bu şikayetler çok ciddi artarak önümüze geldi ve bu konuyu esnaflarımızın talep ve şikayetlerini dinleyerek çözümü için artık gündemimize aldık. Şahsen hazır bulunduğum site konferans salonumuzda konuya muhatap yaklaşık 350 firmamızın ve ilgili gözlemcilerinde katılımı ile bir durum değerlendirme toplantısı tertip ettik. Ve bu toplantıda gördük ki; konu çok ciddi bir kangren haline dönüşmüş, esnaflarımız bu konuda çok rahatsız ve mağdur olduklarını yüksek sesle ifade ederek acilen bir çözüm bulunması gerektiği ifade etmişlerdir. Burada esnaflarımızca yapılan konuşmalarda malum bu sitenin son yıllarda önce sınırsız ilanı kaldırması, sonra her yıl %110 ve %90 gibi fahiş zamlarla, ancak şımarık yaptım oldu zihniyetinin ürünü olabilecek tavırlar sergilemesi artık dayanılmaz bir hal aldığı ifade edilmiştir. Yine müşterek yorumlarda bu firmanın yapmış olduğu bu fahiş ve emsalsiz zam uygulamaları esnaflarımızca protesto edilmek amacı ile bu şirketin bir yetkilisi ile görüşülmek istendiğinde, klasik kurumsallık bürokrasisi ile avutularak, adres olarak yine bir çözümsüzlük gösterilmiştir. Yıllık ücretlere örnekler verildiğinde bir esnafımız ardarda 2012 yılında, yıllık 580 TL olan abonelik ücretinin sırasıyla önce 950 TL, sonraki yıl 1.450 TL, 2.200 TL, 3.200 TL yapıldığı ve son olarak ödemelerin artık aylık olarak tahsil edilmeye başlandığını ve 4 yıl önce yıllık 580 TL olan ödemesinin, hem ilan sınırlaması getirilerek hemde aylık olarak 580 TL alındığını trajikomik bir şekilde üzülerek ifade edilmiştir. Ayrıca mükerrer ilan ve ücrete tabi arşivden bilgi alma vs. gibi saçma saçma uygulamalarda esnafımızı artık bezdirmiştir. Esnafımızın yine haklı serzenişlerinden olan ‘’bu siteyi bizler birbirimize önererek abone sayısının artmasına katkı sağladık, kendi ellerimizle büyüttük ve sonra bu keyfi fiyatlandırma ve ‘‘yaptım oldu’’ zihniyetine reva görüldüklerini üzülerek ifade ettiler’’. Kısaca bende duyduklarımdan sonra şunu söylemek isterim ki; her ne kadar bu site özel bir şirket olsa da, serbest piyasa mevzuatından bahsedemez zira bu serbestlik değil, güvene bağlı esnafımızın desteği ile büyümüş bir şirketin sonrasında tekleşme ile keyfiyet ve mecburiyet dayatmasıdır. Bu şekilde bir fiyatlandırma ne madden nede manen makul olamaz, kabul edilemez.


Malumunuz ülke ekonomisi şu son yıllarda sıkıntılı bir dönemden geçmekte olup, bilakis gerek resmi kurumlarda gerekse özel firmalarda da alıcı ve satıcı arasında yardımcı olma, makul müşterekte buluşma esası ticaretlerde ön planda olduğu görülmektedir. Fakat bu şirketin üst kademelerinin örneği görülmemiş tek taraflı fiyatlandırmalarını hangi ekonomiye ve coğrafyaya yada kime-neye göre yaptığını şahsen bilmek isteriz. Bu keyfiyetin devam etmesi durumunda almış olduğumuz eylem ve çözüm kararları gereğince, her ne kadar özel şirket olsa da, tekelci tavır ve fahiş zamlarından dolayı bu malum şirketi, görevli Devlet Denetleme Kurumlarınca teftişini sağlatmak ve yine ilimizde bulunan diğer ikinci el otomotiv (İSTOÇ OTO MARKET, AUTOMALL, AUTOPiA, OTOPORT vs.) sitelerinin temsilcileri ve esnaflarınca ve ANADOLU’da birlikte çalıştığımız tüm esnaf arkadaşlarımızla bir araya gelerek bu ilan sitesine karşı toplu uyarı, boykot ve protesto çağrısı ve yine gerekirse alternatif bir ilan sitesine toplu geçiş çalışmaları yönetimimizin belirlediği komisyonca devam etmektedir. Uzunca süredir esnaflarımızın büyük çoğunluğunun Sahibinden.com sitesi ile birlikte çalışması sebebiyle aldığımız hizmetin devamından yana olduğumuzu sadece sorunun bu fahiş zamlar ve saçma sapan yaptım olduculuktan kaynaklandığını ifade eder, bundan vazgeçilerek makul müşterekte buluşmayı arzu ederiz. Zaten ekonomik sıkıntılar içerisindeki ikinci el otomotiv esnafımızın bu haklı sesine muhataplarımızın kulak vererek sorunun çözüme kavuşması adına katkı sağlamasını bekliyoruz.

İkinci el otomotiv esnafının sorunlarından ve beklentilerinden bahseder misiniz?
Esnaflarımıza yapmış olduğumuz ziyaretlerde son 2 yılda işlerin durgunluğu ve satışların düştüğü ifade edilmektedir. Malumunuz ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar ve ihanetler artık açıktan görülebilmektedir. Bu saldırılardan biri de ekonomide kriz çıkartma operasyonlarıdır. Bu yöndeki saldırılar sebebi ile ekonomideki belli orandaki daralmadan kaynaklı sıkıntılardan ikinci el otomotiv sektörü de hissesine düşen payı almaktadır. Burada sevindirici olan site esnafımızın vakarlı ve milli duruşudur, esnafımız ‘’Ülkemiz ve İnsanımız iyi olsun da varsın işler biraz durgun olsun’’ şeklindeki çoğulcu beyanları şahsım adına bu sitenin başkanı olarak gurur vericidir. Ekonomik sorun ve sıkıntıların bir an önce çözümlenmesine, alıcı ve satıcının ferah ve huzurla, keyifle aracını almasını satmasını ilgililerden temenni ediyoruz. Son 5 yılda ikinci el oto alım satım işlerindeki kolaylaştırma çalışmaları müspet karşılanmış, piyasaya olumlu etki sağlamıştır bu yöndeki çalışmaların devamını bekliyoruz. Ve yine son günlerde gündemde olan ikinci el araçlara garanti sistemi ve ikinci elde kurumsallaşma faaliyetlerinin teorikte ve pratikte uyumlu, uygulanabilir, zorlaştıran değil kolaylaştıran, sahadaki sektör temsilcileri ile istişareli olarak değerlendirilmesi daha müspet sonuçlar verecektir. Ayrıca bitmek bilmeyen dolandırıcılık ve türevleri ile alakalı esnafımıza belli aralıklarla uyarıcı ve bilgilendirici seminerler düzenlenmesi talep edilmektedir.


Ekspertiz hizmetlerinin kaliteli, hızlı ve binicilere güven veren kurumsal firmalarca sağlanması adına yaygınlaşması, desteklenmesi talep edilmektedir. Ayrıca araçlar üzerinde bulunabilecek rehin, borç, haciz vs. gibi şerhlerin galerici esnafınca alış veriş öncesi pazarlık aşamasında görülebilir hale getirilmesi de talep edilmektedir. Zorunlu trafik sigorta poliçelerinin çok yüksek oluşu ve hala bir çözüme kavuşmaması. Ayrıca kriter ve kayıt dışı araç alım satımının önüne geçilmesi ile bu konudaki haksız rekabet ortamının ortadan kaldırılması da başlıca sorunlarımız arasındadır.