Otokent Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Coşar Röportajı

Otokent Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Coşar Röportajı
OTOKENT’TE 1 SAAT İÇİNDE HERŞEYİNİZ HAZIR!

Akcoşar Otomotiv Babadan oğla geçen bir şirket 1971’den beri bu sektörün içindeyiz. Şu an Otokent başkan vekilliği yapıyorum. Ticaret Odası 56. Motor Satışları Gurubu Komite Başkanıyım. İzmir Mahkemelerinde bilirkişilik yapıyoruz ticaret odasından, otomobille ile ilgili. Aktif olarak otomobil satışı ile ilgili 27 senedir kendi adımıza çalışıyoruz. Kurulduğundan beri Otokent’deyiz. Otokent bünyesinde bankası, vergi dairesi, postanesi, noteri, Buca İlçe Trafiği, Buca İlçe Emniyeti ve 400 tane otomobil galerisi 2000’e yakın esnafı olan bir iş yeri, yapı kooperatif sitesi. Burada aşağı yukarı 2-3 seneden beri başkan vekilliği yapıyoruz. Sektör olarak sıkıntılarımız büyük. Sektör olarak 4 senedir ticaret odasında ikinci el otomobil alım satımı ile ilgili, ikinci el otomobilcilerin yetki belgesi olması için uğraşıyorduk.Bu konuda da bir yere kadar geldik. En son geldiğimiz noktada, nasip olursa 2017 sonunda bu belgemiz çıkacak. Bizim işimizi, kasap, manav bakkal bizden fazla yapıyor. 2-3 tane araba alıp koyuyorlar, eşinin dostunun üstüne, ben biniciyim diyerekten, binici olarak bu araçları satıyorlar. Vergilendirme aşamasında devlet açısından çok büyük kaybımız var. Biz esnaflar olarak arabaların hepsini üstümüze alıyoruz, noterde ödüyoruz, faturalarını kesiyoruz, KDV’sini ödüyoruz, stopajını vergisini ödüyoruz. Ama işte bu arkadaşlar da bunları yapmadıkları için vergilendirme açasından büyük bir kaybımız var, bu kayıptan dolayı da ne yapıyoruz, bu belge ile uğraşıyorduk. Bu belge de nasip olursa 2017 yılının sonunda çıkacak. Gerekli görüşmeler yapıldı. Bizim gibi sitelerden bizim gibi STK’lardan ticaret odalarından bilgiler alındı, esnaf odalarından bilgiler alındı, üstüne gerekli düzenlemeler yapıldı. Sanayi Ticaret Bakanlığı’ndan Ama biz demiştik, bizim bazı kırmızı çizgilerimiz oldu, dedik ki önce bir eğitimden geçsin insanlar, nasıl emlakçıları bir eğitimden geçiriyorlar bu eğitim sonunda bu belgeye sahip oluyorlar, bizim esnafımız da bir eğitimden geçsin, onu artık belirleyeceğiz. 15-20 saatlik bir eğitimden geçecek, eğitimler sonunda sertifikalarını alacaklar. İş yerlerinin muhakkak iş yeri açma ruhsatı olacak. İş yeri açma ruhsatları vergiye tabi olacaklar. Bunun ile ilgili çalışmalarımız vardı.
Bir defaya mahsus alınacak bir belge ondan sonra süresiz geçerli olacak. Tabi bizim söylediklerimiz bunlar ama bakanlık ne doğrultuda çıkaracak onu bilmiyoruz. Araçlara da belirli şeyler geliyor. Bakanlığın istediği bir yaş vardı 10 yaş diye biz onu 5 yaşa çekmeyi rica ettik. 200.000 km var onu 100.000 km’ye çektik. Çünkü 10 yaşındaki bir araca artık kim garanti verebilir kim veremez bilemiyoruz. Haliyle metal yorgunluğu var, sıkıntı yaşamayalım diye. Bunlar ile ilgili çalışmalar oldu, biz de gerekli yazılar yazdık gönderdik. Şimdi sahibinden.com gibi internet sitelerinde tabi biniciler bu araçlarını satsınlar, satmasınlar değil, herkes aracını satsın, bu işten rant sağlayan insanlar var, biz onlar açısından bu belgeyi istedik. Yani adam evini home office yapmış, bir tane cep telefonu ile bu işi yapıyor, bir tane vergi levhası yapmış home office diye evine, bu işi yapmasını istemiyoruz biz. Bizim işimizi gerçekten de bu sektörde emeği olanlar bu sektörde harcama yapan arkadaşlar yapsın.
Ekspertizlere bakış açınız nedir ?
Binici ile esnafın arasında aracı kurum. Tarafsız olmalarından dolayı biniciye daha çok güven veriyor. Şimdi bizler kendimiz olarak yapıyoruz ama biz ne kadar yapsak da ekspertizdeki arkadaşlarımızı daha usta. Bu işin ustalarından kurulmuş ekspertizlerde bu işleri yapmaları daha iyi olur, binicinin arabayı alırken. Neden, bizim atladığımız noktalar var, gözden kaçırdığımız şeyler var, çoğu araba elektronik şimdi, bunlara cihazla bakmak gerekiyor. Çoğu esnaf arkadaşın böyle bir cihazı alıp kullanma şansı yok. Bu şekilde olduğu zaman onların açısından daha iyi, binici ile bizim aramızda bir köprü oluşturması, insanlara bir güven veriyor. Adam götürüyor ekspertize bakıyor içine sine sine alıyor aracı. Benim içime sindi diyor alıyor. Yani bu şekilde ekspertizlerin kurulması, ama düzgün ekspertizlerin kurulması esnaf açısından daha olumlu daha yararlı.
Şimdi esnaftan aracı aldınız, ekspertiz yaptırmak isterseniz civardaki ekspertiz şirketlerimiz var onlara gidip ekspertiz yapıyorsunuz, noterimiz de burada, burada aracın satışını alıyorsunuz. Aracın sigortasını kestikten sonra trafikten ruhsatını alıp cebinize koyup 1 saatin içinde her şeyinizi haledip ruhsatınız cebinizde gidebiliyorsunuz. Plaka basım atölyesi de var burada. Yani plaka değiştirmek isteyen arkadaşlar plakasını değiştirip o şekilde gidebiliyorlar.
Şehir dışından gelip Otokent’te araç alacaklar içinde büyük avantaj.
Tabi! Otokent’te esnaf ile bir sıkıntı yaşadığınızda, disiplin kurulumuz var. Yaşadığınız herhangi bir sıkıntıyla ilgili daha sonra gelseniz dahi müdahale edebiliyoruz veya anında bir şey oldu istediğiniz gibi çıkmadı, şu oldu bu oldu, biz ona esnaf olarak başkan olarak yönetim olarak müdahale ediyoruz, olayın hemen çözülmesini istiyoruz. Çözülüyor, sağolsun esnaflarımız bizi kırmıyor. Zaten biz bunlara, buraya yönetime geldiğimizde böyle tür esnafları burada barındırmamaya gayret ediyoruz. Gerçekten işini ehli ve işin hakkını verenlerle bu işe devam etmek istiyoruz, İkinci elde güvenin adresi dedik Otokent için. Gerçekten ikinci elde, ikinci el otomobil alırken güvenebileceğiniz, göğsümüzü gere gere gelip alışverişinizi yapabileceğiniz rahat bir alışveriş merkezi burası. Biz de daha önceki arkadaşlarımızdan bayrağı devraldık. Bu bayrağı bir adım daha ileri götürmek için çabalar sarfediyoruz. Allah muvaffak eylesin İnşallah.
Çevre yolundan buraya bir iniş verildi. Bu bölgeye dedik ki otobandan şehir dışından gelen insanlar daha rahat ulaşabilsinler. Akşamları trafik sıkışlığı olmaya başladı, vatandaşlarımızın rahat bir şekilde gidebilmeleri için Kara Yolları ile görüştük, ihalesi gelecek aylarda çıkacak. Aynı o inişin karşısından tekrar otobana bağlantısı, otobana çıkış yeri, tahminim bu aylarda ihaleye çıkıyor o da yapılacak. Şehir dışından gelen insanlar hiç şehrin içine girmeden Otokent’e gelip alışverişini yapıp tekrar otobana çıkıp gidebilecek rahatlıkla.
Farklı projeler var mı Otokent ile ilgili esnaf ile ilgili ?
Şu anki tek sıkıntımız ikinci el yetki belgesi. Kendi internet sitemizi kurma niyetimiz var. Çünkü sahibinden.com’dan esnafımız çok dertli. Çok büyük ücretler çıkıyor. Bundan dolayı esnaf sıkıntılı. Masfed Motorlu Araçlar Federasyonu ile ilgili bu konuyla ilgili çalışmalarımız var. Sadece esnafın olabileceği bir internet sitesi yapma açısından. Otokent’in iş yeri açma ruhsatları ile ilgili bir sorunu vardı onun ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Birlikten kuvvet doğar açısından beraber hareket etmemiz gerektiği konusunda anlaştık. Tek başına değil de böyle konularda beraber hareket edelim diye… Sahibinden.com’un olumlu hiç bir yaklaşımları yok, adamların güttüğü şu, işine geliyorsa üye olursun, işine gelmiyorsa olmazsın. Ben buraya sokmadım onları, dedim ki çocuklara girmeyin kardeşim. Sonra bir şekilde girdiler, dışarı çıkarttırdım bilmem ne oldu. Dedik ki sizin müdürleriniz bizi arasın, aramadılar ama sonra bölge müdürü arkadaşı gönderdiler, başkanım baş başa görüşelim dediler, adamların tavrı bu.
Araç alırken nelere dikkat edilmeli?
Şimdi bu işin püf noktaları, aracı muhakkak kaliteli bir ekspertize gösterin, noterde paranızı ödeyin, 5664’den sorgulama yaptırın, aracın kilometresini kontrol edin, o şekilde aracınızı alın diye, bütün herkese bildiriyoruz. Otokent’e girdiği zaman bütün noktalarda bunlar asılı. 30 küsur noktaya bunu astık ki insanlar bunu görsün, bir hataya düşmesinler. Biz esnaflar olarak bu işi biliyoruz, bize basit geliyor, biz her gün bu işi yapıyoruz, ama insanlar hayatlarında 1-2 sefer araba alıyorlar, onlar için önemli bir şey, biz de onların herhangi bir hataya düşmesini, hataya düşürülmesini istemiyoruz, bu yüzden de insanlara uyarılarda bulunuyoruz. Ama her zaman söylüyoruz Otokent’e göğüslerini gererek insanlar huzur ile iç rahatlığı ile gelip aracını alıp gidebilir.
Araçlarınızı ekspertize gösteriyor musunuz?
Nadiren gösteriyoruz çünkü ben bayilerle çalışıyorum, ekspertizleri genelde olmuş oluyor. Çekirdekten geldik bu işten anlıyoruz, ama bizim de takıldığımız noktalar olabiliyor. İkinci el otomobil alacaksan güvenilir bir ekspertize göstermeden otomobil almayın diye gelen müşterilerimize de söylüyoruz. Müşteri geliyor buraya arkadaşım nedir ne değildir vs. adama söylüyorsun bin, götür göster, içine sine sine al. Bir arkadaş geldi abi dedi ne diyorsun bu arabaya, iki sene önce sattığımız bir araç, dedim abi bu arabada iki parça boya var değişen yok, bu kilometrede, başka bir şey yok, tamam dedi ben bu gün 3 sefer ekspertize gittim, 3 sefer ekspertiz parası verdim, ekspertiz parası vermek istemiyorum, abi sen git göster, benim dediğim haricinde ekspertiz çıkarsa parasını ben ödeyeyim, ekspertize girdik, ekspertizdeki arkadaş sana ne dedi, dedi işte iki parça boyası var, değişen… km. böyle böyle dedi, isterseniz çıkar dedi arabaya hiç bakmayayım dedi, yok dedim öyle şey olmaz, benim dediğim haricinde ne çıkarsa ben öderim, baktılar bizim dediğimiz şekilde çıktı, yani bunlar bizler için büyük şeyler.
Şehir dışından araç alıyor musunuz?
Şehir dışından gene bayilerden alıyoruz. Ege bölgesi oto bayileri ile çalışıyoruz genel olarak. Onlardan gidip alıyoruz, bu araba geldi, şu araba geldi. Zaten ekspertizi bulunuyor, söylüyorlar. Fatih Özer Bey’le görüştüğümüzde uzaktan ekspertiz yapacağız diyor. Bu esnaf için çok iyi bir şey. Şimdi bazı firmalarda ihaleye giriyor arkadaşlarım bir kaç sefer onlar da ekspertiz konusunda sorun yaşadılar, adam oraya itibar etmez, derki rica eder size şu araca bakabilir misiniz der, siz gider bakarsınız bu şekilde güzel olur. Ama tabi bunun güvenilir bir ekspertiz firması tarafından yapılması insanlar için daha iyi olur. İnsanlar hiç olmazsa güvenilir bir firmadan aldım, yarın başına bir şey geldiğinde de onlar sorumlu, bu önemli bir şey. Biz insanlara bunu da söylüyoruz, sizin başınıza bir şey geldiğinde ekspertiz firması da muhatabınız olur, onunla birebir muhatap olunur, sorununuz anında birebir giderilir diye söylüyoruz.
Kilometre sorgusu artık 5664’de çıkmıyor.
Onu kaldırdılar, Tüvtürk raporları açık orada yazıyor. Araçların içinde muhakkak Tüvtürkten aldığınız belgenin bulunması gerekiyor ruhsatların içinde. Şimdi öyle bir uygulama başlattılar.
Noter istiyor mu?
Yok noter istemiyor da Tüvtürk’ten başka bir muayenede isteyebiliyorlar. Ruhsatın içine koyuyorsunuz orada zaten kilometre yazıyor.
5664’ün çok sağlıklı çalışmadığı yönünde şikayetler var.
Bunun ile ilgili Ankara’yı ziyaret etmiştik, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğüne gittik, orada bir görüşmemiz oldu. Pert arabalar ile ilgili, pert arabalarında hiç olmazsa ruhsatlarda yazılması ya da noterde söylenmesi insanlara diye talebimiz oldu, bunun ile ilgili bir sonuç elde edemedik, niye, çünkü dediler ki bunu yapamayız, çünkü sigorta şirketleri bu konuda tekrar aracı alıp tekrar piyasaya sürüyorlardı, bu çıkan pert arabaların çoğu sigorta şirketlerinin piyasaya kendi sürdüğü araçlardır, zararını bir yerden karşılaması gerekiyor o şekilde karşılıyorlar diye.
Kurumsal olmanın faydası nedir?
Bu işi yapıyorsan kurumsal olmak zorundasın. Hani ekspertiz olmak için ekspertiz olmanın bir anlamı yok. Yani şimdi adam burada ekspertiz yeri açmış, kaportaya bakan çocuk kaportacı değil. benim bir lafım var, çıraklığını yapmadan işin ustalığını yapamazsın. Adam bu işi yapmamış, sen kalkmışsın orada ekspertiz yapıyorsun. Sen daha önce yaptın mı bu işi, yapmadın. Şimdi esnafa veya biniciye anlatırken de geldiği zaman tamam bu araba değişmiş. Boyanmış ama neden boyanmış onu anlat düzgün şekilde, insanı güzelce gönder oradan. Esnafın işini de bozma. Bunu anlatmayı beceremiyorlar. Şimdi orada ekspertizin iki dudağın arasında bu işin olup olmama ihtimali. Bu konuda biz diyoruz ki kurumsal firmalara gidin ki, kurumsal insanlara danışın ki, işin ehli, işin ustası insanlarla görüşün. Ekspertiziniz de sizin için kıymetli olsun, esnaf da zarar görmesin.
Garanti verme konusunda ne düşünüyorsunuz?
Ekspertiz raporunu alacağız. Raporda belirtilenler dışındaysa garanti vereceğiz.
Raporda belirtilenler dışındaki aksamlarda bir sorun oluşursa!
Onun ile ilgili Tur Assist firması ile bir anlaşma yaptık Otokent olarak, onların garanti verdiği bir şeyler var. Tur Assist’te bu bağlamda ekspertiz firmaları ile anlaşma yaptı. Tur Assist’in Anlaşmalı olduğu firmalara gidecek araç, oradan ekspertizini alacak biz Tur Assist’te belirli bir ücret karşılığında garanti yapacağız, müşteriye bunu bu şekilde sunacağız. Sizin aracınız 6 ay, mekanik, boya kaporta, elektronik şu şu aksamlarından bizim tarafımızdan garantili diyeceğiz. Biz o garantiyi Tur Assist’te vermiş olacağız. Tabi bunun yanında başka firmalar açılırsa onlarla da görüşeceğiz. Bu güne kadar bize gelen Tur Assist firması oldu, Otokent Tur Assist firması ile anlaşma yaptı. Bu şekilde insanlara garanti vereceğiz. İkinci el otomobilin garantisi nasıl verilecek biraz da güvene dayalı. Ben ekseprtize güveneceğim, ona dayanaraktan ben ekspertize garanti vereceğim. Yani sana diyeceğim abi bunun motoru şanzımanı bilmem nesi tamam diyeceksin, şunları şunlara baktır, şunları şunları yaptır, bunları yapacağız, diyeceğiz 6 ay senin aracın bizden garantili.
Sizce ekseprtizlerin de bir standardı olması gerekiyor mu ?
Kurumsallık diyoruz ya işte, kurumsallık olması için bunların da tabi ekspertizde olması önemi çok büyük, bu gün bir yere gittiğiniz zaman güzel bir yer büyük bir yer girdiniz, en önemlisi de ekspertizinin de güzel yapılması aracın. Ben yaptırdım ekspertizi gittim 3 gün sonra bir şey oldu veya 1 ay sonra bir şey oldu bunun sıkıntısını yaşamamak için ekseprtizin kaliteli ve güvenli bir yer olması çok önemli.
Alım satımda ekspertiz raporu olması gerekir mi sizce ?
Tabi, yeni çıkan belgede bunu sunmak zorundasın. alım satım yaparken ekspertiz raporunu biniciye teslim ediyorsunuz.
Noterler aracın alım satımı esnasında ekspertiz raporu alacak mı?
Noterler değil de sizin yerine getirmekte yükümlü olduğunuz maddeler arasında bu da var. Ekspertiz belgesi de var. Görüştüğümüz maddeler var ama çok netleşmiş bir şey yok. metre kare olayında anlaşamamıştık, 200 m² dediler ama biz burada İzokom diye bir yerimiz var o kadar dükkanlar büyük değil. Bahçesi var büyük bir şekilde dükkanlar büyük değil, kapalı alanlar konusunda söylemişlerdi o da olmaz. Onu iptal ettirdik. İş yeri açma ruhsatlarının önemine vurgu yaptık, vergi levhası kesinlikle olacak, vergiye tabi insanlar olacaklar ve kesinlikle mekan olacak. Home office şeklinde bir şeyi kabul etmiyoruz, araçlara garanti verecek, araçların ekspertiz raporları aracın önünde olacak. Böyle böyle baya bir maddemiz var. Yüz kızartıcı suçlar ile ilgili bir maddemiz var, yüz kızartıcı suçlardan sabıkası olan insanlar belge alamayacaklar. İnşallah sadece bu işi, bu işten para kazanmayı, bu işi yapan insanlar yapacak.