Otomobil Ekspertiz

2. el bir araç almak yada satmak istediğinizde emin olmak için mutlaka kontrol ettirmek gerekir.
Umran Bağımsız Araç Ekspertiz Merkezlerinde tarafsız ve garantili ekspertiz raporu verilen araçlar şu 5 temel aşamada incelenir;

1) Kaporta/Boya Kontrol: Konusunda tecrübeli ustalar tarafından aracın kaporta aksamı komple incelenip varsa değişen onarım gören yada sadece boyanan parçaları tespit edilip, rapora yazılır. Bu işlem araç liftte kaldırılarak, kapı içleri, direkler, motor içi, şase ve podye saçları yani aracın ana karasorleri için de tekrarlanır.

2) Motor/Mekanik Kontrol: Fren-Yanal kayma ve süspansiyon testleri yapıldıktan sonra araç lifte kaldırılıp makinalarımızın vermiş olduğu verilere göre aracın yürür aksamı ustalarımız tarafından tekrar incelenir. Eğer varsa bozuk parçalar, yağ kaçakları su kaçakları tespit edilir ve rapora yazılır.

3) Diagnostik Kontrol: Diagnostik cihazlarla aracın tüm beyinleri(Motor, Şanzıman, Abs, Airbag gibi) ve elektronik aksamı taratılır ve incelenir. Varsa, cihazların tespit ettiği arızalar rapora yazılır.

4) Motor Performans Testi: Dinamometre makinesinde araç ortalama 150 km hıza çıkarılır. Test tamamlandığında aracın beygir gücünden vites aralıklarına kadar birçok bilgiye ulaşılır. Elde edilen veriler tecrubeli ustalarımız tarafından yorumlanır ve rapora yazılır.

5) Sunum ve Raporun Teslimi:  Ekspertizi yapılan araç için yaklaşık 10 dakika size sunum yapılır. 5 sayfada yazan her bir cümle size açıklanır. Siz tatmin olduktan sonra raporun altına imza atılır, kaşelenir ve teslim edilir. Alıcı ve satıcı gelmiş ise ücreti kimin verdiği dikkate alınmaksızın 2 tarafa da rapor verilir.

Umran Bağımsız Araç Ekspertiz Merkezlerinde çıkartacağınız ekspertiz raporunun garantisi ekspertizsi yaptıran alıcı için geçerli olduğu gibi satıcı için de geçerlidir.