Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç Röportajı

ÇABAMIZ, TÜRKİYE GENELİNDE BU MESLEĞİ ARTIK MERDİVEN ALTI OLMAKTAN ÇIKARTMAK

Otonomi’nin şuanki doluluk oranı %60. Biz buraya noteri getirirken ‘Gelin burda noter yerini size satalım ve istediğiniz gibi de yapalım’ dedik. Noter cesaret edemedi. ‘‘Acaba iş yapar mı yapmaz mı?’’ diye düşündüler. Tabi ilk günler 50 arabayla başladı, şu anda 100’e çıktı noter satışlarımız. İnanıyorum ki burda ki doluluk oranı %100’ü bulduğunda araç satışı günlük 300-400’den aşağıya olmayacaktır. Noter bunu görünce ‘O günkü sözünüz geçerliyse satın’ dedi ama o günden bugüne fiyatlar çok çok arttı. Araç ekspertiz için tek bir firmayla şimdilik anlaştık. Aynı noter gibi tahminimce tek firma buranın ekspertiz işini karşılayamayacaktır. OTONOMİ’de ikinci bir ekspertiz firmasının olması hem rekabeti artıracak hem de kaliteyi yükseltecek diye düşünüyorum.
Burada 700 tane iş yeri var. 80 Dönüm arazimize alışveriş köyü yapıyoruz. İnsanlar eşleriyle çocuklarıyla buraya alışverişe gelecekler, hanımı alışveriş yaparken beyi de otomobilleri gezecek. Hatta diğer bir çalışmamız için Adalet Bakanlığı ile görüşme yaptık. Cumartesi, pazar bile noterimizi açmayı düşünüyoruz. Eğer biz burda başarılı olursak, devam ettirirsek diğer illerin hepsinde de noterleri cumartesi-pazar açtıracağız. Çünkü insanların en müsait olduğu zaman cumartesi-pazar. Hafta içi herkes çalışıyor. Ya resmi kurumda çalışıyor ya özel kurumda çalışıyor. Eşine çocuğuna alacağı arabaları hafta içi gezemiyorlar. Hafta sonu daha uygun oluyor, çalışan kesim için. İnanıyorum ki o konuda da bayağı bir talep olacak.
Bizim yeni bir çalışmamız da burda 7-8 senedir mesleğe düzenleme getirilmesi, federasyon olarak. Allah’a çok şükür bunu başardık. Resmi gazetede yayınlandı. İnşallah federasyon olarak da bu yetkiyi de alırsak, Türkiye de şu anda da 22 ilde derneğimiz var. Ankara resmi kurumların ve bakanlıkların olduğu bir yer olduğu için bizim gidip gelmemiz koşturmamız bitmedi. Mesaimizin bir kısmını otomobil aldıysa, %50 sini de diğer işler aldı. Bundan sonra biraz daha rahatlıyoruz.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), Başkent Otomotivciler Derneği (BOD) ve Otomotiv Alışveriş ve Yaşam Merkezi OTONOMİ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, Başkan Yardımcısı Niyazi Berktaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Aydınkaş, Levent Demirkaya, Mahmut Ulucan, Kemal Kocabaş, İhsan Gökçınar.

İllerde ki dernek sayımızı çoğaltacağız. 80 küsür ile çıkartırsak daha iyi olacak. Her önüne gelen galericilik yapamayacak. Kanun olarak mesleki yeterlilik kurumuna verdiler bunu. Bizde MYK ve Federasyon olarak sözleşme imzaladık ve bundan sonra otomobil ticareti ile uğraşanlara biz burda MYK ile beraber mesleki yeterlilik belgesi vereceğiz. Belgesi ve sertifikası olmayan Türkiye genelinde hiç bir yerde galericilik yapamayacak. Federasyon olarak da biz bu yetkiyi veriyoruz. Derneğimiz İstanbuldaysa, İstanbul’a vereceğiz. İzmir’deki derneğimize vereceğiz. Antalya’daki derneğimize vereceğiz. Niyetimiz bu. Yani Türkiye genelinde bu meslek artık merdiven altı olmaktan çıkıp saygın bir meslek haline gelecek inşallah. 
OTONOMİ’DE HAKEM HEYETİ VAR
Şu anda burada 2 tane firmadan şikayet geldi. Biz buraya gelen arkadaşlarımızdan taahütname aldık. Gerek buranın mülkiyet sahibi olsun, gerekse kiracı olsun buraya geliyorsanız buranın kurallarına uyacaksınız. Pert araba satamaycaksınz, tefecilik yapmayacaksınız, bu kurallara uyuyorsanız buraya gelin. Çünkü bizim amacımız bu mesleği artık bizden sonra gelen gençlere güzel ahlaklı insanların yaptığı meslek olarak göstermek. Bütün gayretimiz bu.
SİVİL TOPLUM FEDAKARLIKTIR
Sevmezsen, zaten yapamazsın. Bizde kendimizi bu yola adadık. Allah tabi doğru ve dürüst olanın yanında. Böyle olmasaydı biz şu ana kadar 343 ortakla galericiyle biz bu işi yaptık. 500 milyon TL’ye mal oldu, burası arsa bedeliyle beraber. 373 dönüm arsamız da var. Şimdi 2. etabıda bu alışveriş köyünü ve 5 yıldızlı otelimizi de hizmete geçireceğiz. OTONOMİ Yönetimi olarak yapılabileceğin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.