Otoport Yönetim Kurulu Başkanı Görkem Konu Röportajı

İnternette, sıfırından daha pahalıya ikinci el araba satılıyor
1970’li yıllardan bu yana araç alım satım işiyle uğraşıyoruz. Daha önce Skoda, traktör ve Renault bayiliği, sonra Keşan’da 80’li yıllarda Renault bayiliğini devredip İstanbul’a taşındık. Tabii bu iş bize büyüklerimizden kaldı. Ben o zamanlar ilkokul-lise çağlarındaydım. Bu işin mutfağından başladık, galericiliğe ilk adımımız çocuk yaşlarda babamın müşterilerine çay ikram etmekle başladı. Bayilikler o zaman çok hızlı ve hareketliydi çok fazla araç satılıyordu. Daha sonra İstanbul’a Fatih Millet Caddesi’ne geldik. O zamanlar İstanbul’un en hızlı spot satan firmalarından birisiydik. Çok fazla çeşit yoktu, örneğin Kuş Serisi araçlar ve yanı sıra Renault Brodway sınıfı araçlar çok satılıyordu. Araba bulmak da çok kolay değildi.
O dönemler günde 30 civarı aracın satıldığı günlerdi, gerçekten ticaret çok hızlıydı. Telefonlar hiç susmazdı ve benim bayide durmam yasaktı. Sürekli müşterilerde ilgileniyordum, araç teslimi gibi işlere koşturuyordum. O zamanlar müşteriler sıra bekliyordu bayilerde, sırası gelen arabasını alıyordu ve gişe gibi sıra diğerine geçiyordu. Eskiden Sirkeci esnafı ve Laleli esnafı çok iyi iş yapıyordu.
Müşterinin tercih seçeneği şimdi daha fazla. O dönemler araçları vadeli alanlar vardı ama biz belkide Türkiye’de banka kredisiyle araç veren ilk firmalar arasındaydık. O dönemler kâr marjları çok yüksek değildi ama sürüm çok fazlaydı. Kâr marjları 2000’li yıllarda yükselmeye başladı. Ama şu 4 senedir internetinde büyük etkisiyle kâr marjları iyice düşmeye başladı. Sanal ortamda alım satım yaparken tabiki sosyal medya ve insanlar arası etkileşimle birlikte çok uçuk fiyatlar ortaya çıkabiliyor. Zaten internetten araç alım satımlarının %60’ı galericiler tarafından değil, galerici olmayan insanlar tarafından satılıyor. Şu an internete girip baksak kesinlikle herhangi bir arabanın ikinci eline sıfırdan daha pahalı fiyat biçildiğini görebiliriz.
Maalesef ki internet piyasası çok enteresan bir piyasa. Evet sonuçta Türkiye’nin her yerine internet vasıtasıyla araç satabiliyoruz, faydası var ama bence zararı faydasından çok daha fazla. İnsanlarımız birlikte hareket etmeyi çok seviyor ve ülke ekonomisine bağlı olarak alım satım yapılıyor. Mesela eskiden araç alım satımının zamanı belliydi. Örneğin bayram önceleri alım satım oranı yükselirdi. Şimdi ise insanlar birbirlerinin hareketlerini izleyerek alım satım yapıyor ki zaten alacağı araç belli ve fiyat hemen hemen aynı durumda oluyor. Ancak insanların araçları binici yerine galeriden alması riski en aza indirir diye düşünüyorum. Biniciden alacağı araçta noter satışını yaptıktan sonra bir sorun çıkması halinde satıcıyı bir daha bulamama riski çok yüksek. Ancak şahsen yıllardır müşterilerime tavsiye ediyorum ve yönlendiriyorum ki ekspertiz yaptırmadan araç alıp satmasınlar. Çünkü aracı aldığınız insan güvenilir olmasa bile arabaya yapılan bir ekspertiz satıcının aradan çıkmasına ve sorumluluğu ekspertiz firmasının almasına sebep olur yani araçta bir sıkıntı olması durumunda karşınıza alabileceğiniz bir muhatap var. Örneğin %100 garantili ekspertiz raporu veren Umran Ekspertiz alıcıların ve satıcıların güvenebileceği ve bu sektörde işini çok güvenilir ve kaliteli yapan firmaların başındadır. Aracı ekspertize götürmek için satıcının güvenilir olmasının da bir önemi yok çünkü sonuçta satıcı da aracın durumunu bir yere kadar görebilir oysa ekspertizler araç hakkındaki tüm bilgileri size eksiksiz bir şekilde sunar. Müşterinin kafasında acaba gibi soruların kalmaması için kesinlikle ekspertiz yaptırmalarını öneriyorum.