Özbulut Otomotiv Müslüm Bulut Röportajı

Özbulut Otomotiv’in sahibiyim. Şanlıurfa’da çoğu kişi Şahin Bulut diye bilir beni. 27 yıldır bu işle uğraşıyorum. 27 yılın bu sektör için çok uzun bir zaman olduğunu düşünüyorum. Yani galericiliğin her safhasını çok iyi biliyorum. Eski galericilikle-esnaflıkla şu an ki galericilik arasında çok fark var. Araçlardaki değişimler ve seçenekler esnafların ve galericiliğin işleyiş biçiminin de değişmesine sebep olmuştur. Eskiden bir çiftçiye 1 yıl sonra parasını almak kaydıyla bir araç satardım ve 6 ay sonra araca kâr verip aracı geri alırdım. Yani kâr marjları çok yüksekti. Araçlarında galericiler ve insanlarımız için bir değeri vardı. Bu değer tabii ki galerici esnafına da yansıyordu. Galericiliğin eski imajıyla şimdiki imajı arasında dağlar kadar fark var. Galericilik üst segment bir meslekti eskiden, şu an ise herkesin bilip bilmeden yaptığı ve hiç bir değeri olmayan bir meslek haline geldi maalesef.

Bu zamana kadar internetle hiç bir araç alıp satmadım. İnternetten yapılan alım satımlara da güvenmiyorum açıkcası. Bazı esnafımız istanbul’dan veya başka illerden araç buluyor. Araç sahibini arayıp bilgi aldığında eksik bilgi veriyorlar ve bizim esnafımız oraya kadar gidiyor masraf ediyor araç umduğu gibi çıkmıyor. Bu tür olayların çoğu kez şahidi oluyoruz.

Bu işi uzun yıllar yaptığım için Türkiye’nin heryerinde dostum arkadaşım var onlarla iletişim halinde araç alıp satıyoruz. Şanlıurfa’da esnaf olsun halk olsun beni sever sayarlar, çoğu esnaftan da yaş olarak büyüğüm zaten. En ufak bir anlaşmazlıkta ve kararsızlıkta fikir danışmaya ve anlaşmazlıkların çözümünde bana gelirler. Ben de her zaman haklı olanın yanında olduğum için herkesin hakkını alması için elimden geleni yaparım. 27 yıllık galericilik esnaflığımda hiç bir müşterimi aldatmadım. Ve hiç bir esnaf ve müşteri benim hakkımda en ufak bir yanlışımın olduğunu söyleyemez. Ben onları çok seviyorum onlar da beni sevip sayıyorlar sağolsunlar. Yaşım artık galericilik yaşını geçti artık bir beklentim yok galeriden, bizden küçükler bu işe devam etmek istiyorlar ve devam ettiriyoruz.

Bu sektöre meraklı olan birçok gencimiz var ve onlara tavsiye ediyorum ki; dürüstlükten ve doğru yoldan ayrılmasınlar. Herşey olur gider ama dürüstlük ve samimiyet onların yanında kalır. Herşey para kazanmak değildir büyüklerimizin de bir lafı var ‘’gün var ayı besler, ay var günü besler.’’

Bu mesleğin şu an en büyük sorunu herkesin sadece kendi işini yapmamış olmasıdır. Tamirci sadece tamirciliğini yapacak, galerici galericiliğini yapacak, zanaatkar zanaatkarlığını yapacak, müşteri müşteriliğini yapacak. Eğer bir kişi başka bir işe müdahale ederse orda bir düzen bozukluğu olur ve hiç kimse işini huzurlu yapamaz. O kadar takıntılı ve hiç birşeyden anlamayan müşteri varki size şöyle diyeyim 1975 model araca boya varmı diye soran müşteri var gerisini siz düşünün işte.

Ben bu işe hamallıktan geldim hiç bir altyapım olmadan başladım ve çok şükür buralara kadar geldim. İnsan eğer bazı şeyleri yaşarsa bazı şeylerin kıymetini bilir. Zorluk çekmeyen insan birşeyin kıymetini nerden bilecek? Şu an ki durumda da zorluk çekmeden yetişmiş ve yetişmeye devam eden birçok insanla karşı karşıyayız ve hiç birşeyin değeri kıymeti kalmamış durumda.

Ekspertiz konusuna gelecek olursak eğer, UMRAN Ekspertiz Şanlıurfa’ya ekspertiz konusunda bir çok yenilik, kalite, hizmet ve güven getirdi. Örneğin uzaktan ekspertiz uygulaması gerçekten mükemmel bir uygulama. Yani bu uygulamanın değerini başka yerlere araba almaya gidip eli boş dönen insan anlar ancak . Biz çok memnunuz ve bizimle birlikte müşterilerimizde çok memnun. Çünkü bizim için ne ise müşteri içinde o tarafsızlık ilkesinden ödün vermeyen bu firma Şanlıurfa’ya ‘’hayırlı uğurlu olsun’’ diyorum.