Pars Auto ve A&B Otomotiv Erhan Yılmaz Röportajı

GALERİCİNİN SERMAYESİ DÜRÜSTLÜK OLMALI..
1993 yılından bu yana bu sektörde ticaret yapmaktayız, ben tam olarak bu sektöre 2008 yılında girdim. Bu sektör bize babamızdan kaldı ve şu an iki kardeş olarak beraber iş yapıyoruz. Pars Auto ve A&B Otomotiv olarak Elazığ Galericiler Sitesi’nde yaptığımız işimizden çok şükür memnunuz. Bu sektöre girmemizin en önemli sebebi tabi ki arabalara olan sevgi ve ilgimiz…
Galericiliğin 20-25 yıl eskisini de biliyorum ve o zamanlardaki galericilikle şu anki galericilik arasında dağlar kadar fark var diyebilirim. Eskiden kâr marjı yüksekti ama sürüm azdı. Şu an kâr marjı az. Örneğin eskiden 10 liraya aldığın aracı 15 e satardın ama ayda 2 tane satardın. Şimdi ise 10 liraya aldığımız bir aracı 11’e satıyoruz ama sürekli satışlarımız oluyor. Bu yüzden sürümden kazanmış oluyoruz. Eskiden kara düzen bir alım satım vardı, özellikle ekspertizler yoktu. Bunun bizim için çok büyük eksiklik olduğunu ekspertiz merkezleri açıldıktan sonra anladık. Ama eskiden kara düzen bir alım satım olsa da alıcı ile satıcı arasındaki güven şimdiye oranla çok yüksekti yani hemen herkesin birbirine güveni vardı ve herkes işini daha düzgün yapmaya çalışıyordu. Şu an şahıslar arasında güven eskiye oranla çok düşük ama alım ve satımda ki bu güveni de araç ekspertiz merkezleri sağlamış oluyor. Tabi ki doğal olarak işlerin iyi olması da kötü olması da insanların kendi elinde.
Eskiden ekspertiz merkezleri yoktu tanıdık bir kaç usta vardı ve aracın belli başlı bir kaç yerine bakardı ve araç hakkında bildiği kadar bir kaç bir şey söylerdi. Yani alışveriş insanların iki dudağı arasındaydı diyebiliriz. Oysa şimdi garantili, raporlu ekspertiz yapan araç ekspertiz firmaları var. Güven ortamı sağlayan bu firmaların başında da Umran Ekspertiz firmasının olduğunu düşünüyorum.

IMG_0229 (2)

Galericilik yapmak için öncelikle sermayen olmalı. Olmalı ki müşterinin her isteğini karşılayabilsin ve hem müşteriye hem kendine garanti sağlayabilsin. Sonra tabi ki galericilikte esnaflığı çok iyi bilmek, güvenilir bir alım satım yapmak için tüm engelleri aşmak ve insanlık duygusuyla hareket etmek gerekir.
Şu an galericilerin insanlarda bıraktığı izlenim çok kötü, piyasanın genelinde galericiliğe karşı bir ön yargı var. Galerici olmamız sebebiyle bir çok insanın bizim yüzümüze karşı önyargılarını ve tepkilerini gösterdiği günleri de gördük. E tabii ki bu durumun bu hâle gelmesindeki en önemli etkenin kendini bilmez, ticaretten anlamayan, esnaflık bilmeyen, amacı sadece maddiyat olan insanların diğer insanlara yaptığı bazı yanlışlar olduğunu biliyoruz.
Şu an galericilerin en büyük sıkıntısı ayak üstü alım satım. Buna çözüm olarak da galericilerin onayı olmadan araç alım satımı yapılamayacağını belirten bir kanun, kural olmasını isterdim. Çünkü bu konu biz galericiler için çok önemli bir konu.
İleride galericilik yapmak isteyen gençlerimize buradan tavsiye olarak şunu söylemek isterim ki; kesinlikle yalan söylemesinler, doğru olanı yapsınlar kendinden sonraki gelecek olan galericilere kötü imaj bırakmasınlar.