Pars Motor Genel Müdürü Aydın Biçer Röportajı

BİZ ARACI ALMADAN ÖNCE EKSPERTİZ YAPTIRIYORUZ

Otomobil sektörüne 2000yılında atıldık. Öncesinde farklı iş kolllarının yanında yaptığımız bir işti. Şimdi yine farklı sektörlerde hizmet veiryoruz. Fakat ana sektör olarak yürüttüğümüz iş oto alım satımı. Otonomiye gelmeden önce Yıldaz’da Turan Güneş bulvarında hizmet veriyorduk. Otonomiyi tercih etmemizin bir çok sebebi var. Başta kurumsal bir yer, bu işi layıkıyla yapabilecek firmaların bulunduğu bir yerleşke. Böyle bir oluşumda bu sektörede faaliyet gösteren tüm işletmelerin yer alması gerekir. Otonomi’nin avantajları oldukça fazla. İnsanların otopazarından daha rahat bir ortamda gelip istedikleri aracı bulabilecekleri bir yer olması en önemli avantajı. Alıcıların seçenekleri burada oldukça fazla. Her marka model araç aynı ortamda sergileniyor. Aynı zamanda burası tam bir yaşam merkezi. Banka, noter, servisler, restaurantlar ve kafeler gibi müşterilerin ihtiyacı olan herşey mevcut. Dünyada benzeri olmadığını düşünüyorum. Başkanımız Aydın Erkoç’un çalışmalarını takdir ediyorum. Onun ve ekibinin çalışmaları neticesinde ortaya çıkmış güzel yapı.

Bu sektörde ekspertiz önemli bir kavram. Ekspertizin işini hızlı şekilde yapması bizim işimizi de hızlandırıyor. Müşterilerin çoğunluğu şehir dışından geldiği için bağımsız, tarafsız bir firmadan rapor alınıyor olması, bunun da hızlı bir şekilde tamamlanıyor olması büyük avantaj sağlıyor. Çünkü yetkili servise gittiği zaman, atıyorum bir hafta sonraya randevu veriyor. 500 – 600 TL’den başlayan afaki rakamlar çıkarıyor karşısına. Bunu burada çok daha uygun fiyatlara yaptırdığı için müşteriye de avantajı var. Bizim için de tarafsız bir firmaya bunun ekspertizini yaptırıyor olması en azından bizim araç için yaptırdığımız ekspertizi orada onaylıyor olması bir avantaj. Müşteri nezdinde güvenilirliğimiz de artıyor. Mesela ben bir araç için hatasız olduğunu söylediğimde müşteri ekspertizden de aynı olumlu sonucu gösteren bir rapor aldığı zaman güvenimiz ispatlanmış oluyor. Bağımsız ekspertiz firmalarının olması çok iyi. Örneğin bugün buna benzer bir satış yaptık. Genelde günlük yaptığımız satışlarda da müşteri aracı göstermek istemese de ben özellikle yönlendiriyorum içinin rahat etmesi için. Müşteri aracı aldıktan sonra çok büyük sorunlar olursa biz yine arkasında duruyoruz. Mesela aldıktan sonra motor bozuldu veya şanzımanı bozuldu. Geriye dönük kullanımdan kaynaklanan arızalarda biz destek oluyoruz, anlaşmalı servisimize gösteriyoruz, masrafını karşılıyoruz. Ancak bunlar çok nadir yaşanan durumlar. Biz de aracı almadan önce ekspertiz yaptırıyoruz. Aldığım bir arabanın gördüğüm bir eksiğini tamamlamadan satışını yapmıyorum.

Pars Motor

Uzaktan ekspertizi kullanıyorum. Alacağımız aracı size yönlendirip ekspertizini yaptırıp şehir dışına almaya gittiğimizde bir süprizle karşılaşmamak bizim için ticiri anlamda çok avantajlı bir durum. Ayrıca ücretizniz de çok mantıklı bir rakam, çünkü aracı almaya bir arkadaş yönlendirsem gidiş dönüş masrafları ve oradaki masrafları, bunları hepsini üstüste koysam eli boş döndüğünü düşünürsek uzaktan ekspertiz bizim için çok mantıklı oluyor. Öncesinde araca ekspertiz yaptırmadan gittiğimiz zaman farklı durumlarla karşılaştığımız çok oldu. Ayrıca bu aracı bir müşterimizin talebi üzerine alıyorsak olumsuz durumlarda müşterimize karşı bir mahçubiyet hissediyoruz.

Yeni kanun sektöre hareketlilik kazandıracak. Özellikle garanti konusunda kurumsal olmayan firmalar bu işi yapamayacak anlamına geliyor. Biz belli sigorta şirketleriyle anlaşarak o süreçteki garantiyi verebiliriz. Bence çok mantıklı bir durum. Ayaküstü, merdiven altı satış yapan firmaları devre dışı yapacaklar. Kurumsal olan firmalar bu işi layıkıyla yapacaklar. Biz bunun altyapısını hazırladık zaten. Bu kanun çıkmadan önce de biz bunun çalışmasını yaptık. Anlaşmalı sigorta şirketleriyle her araca bir poliçe keserek altı ay veya kilometre sınırındaki garantiyi vereceğiz kesinlikle. İkinci el araç tüketicisi için sonuçta güven tazeleyecek bir durum olacak. Bizim gibi firmalardan alışveriş yaptığı zaman müşteri bayilerin ikinci ellerine göre daha uygun rakamlarla avantajlı olacak. En azından güven hissedecek. O altı aylık süreç aracın iyi bir araç olduğunun güvencesi olacak.