Türk Harb-iş Gölcük şube idari sekreter Ahmet Erdem, Soner çelik, Gölcük şube Müdürü Turhan Yıldız, Mali sekreter Nusret Subaşı

10 Nisan 2017 tarihinde

Umran Ekspertiz Kocaeli Şubesi olarak Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’yle sendika üyelerine Umran Kocaeli şubemizde hizmeti anlaşması imzalanmıştır. Soldan sağa doğru İdari Sekreter Ahmet Erdem, şube ortağımız Soner Çelik, Sendika Gölcük Şube Müdürü Turhan Yıldız ve Mali Sekreter Nusret Subaşı Sendika Gölcük şubesinde sözleşme imzalanmıştır. Taraflar anlaşmanın sonucunda karşılıklı memnuniyetlerini dile getirerek hatıra fotoğrafı çektirmişlerdir.

Sendikalarla yapılan anlaşmalarımıza ara vermeden 11 nisan 2017 tarihinde Türk Metal Sendikası Gölcük Şubesiyle sendika üyelerine yönelik hizmet anlaşması imzalanmıştır. Sendikanın Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener Bey’le şube ortağımız Soner Çelik Gölcük şubesinde biraraya gelerek sendika üyelerine hizmet sağlayan anlaşma metninde uzlaşılmıştır. Anşalma tüm kocaelideki sendika üyerini kapsamaktadır. Bu anlaşmanın her iki taraf içinde hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

 

 

 

İsmim Özcan Oktulmuş. 1975 Kars doğumluyum. 35 seneyi aşkındır Kocaeli’de esnafız. 15 senedir otomotiv sektöründe 2. El satışla iş yapmaktayız. Bunun yaklaşık olarak 13 senesini Derince merkezde, 2 senesini de İzmit şubemizde geçirdik. Ocak 1 itibariyle de Autoshops bayiliğine geçmiş durumdayız. Nihayi olarak yaklaşık 50 araç stoğumuz mevcut. Bununla şuanda bizim yaş skalamız genelde ortalama 5 yaş grubu çalışıyoruz. Genel düsturumuz “En az kilometre, en az hata”. Sıfır ayarında araçlar satmaya çalışıyoruz. Nihai olarakta şuanda görmüş olduğunuz gibi oto fuarlarında 2. El araç olmaz hiçbir zaman hiçbir yerde yoktur. Ama biz bunu kırdık, bir farkındalık bu. Sonuç olarak Autoshops adı altında oto fuarında, şimdi yerimizi almış durumdayız.

Neden Autoshopsla anlaştınız?

Kurumsallaşmayı biraz daha hızlandırmak için, nihai olarak Autoshops’ta Türkiye’de 7 aylık bir firma geleceği parlak bir 2. El markası. Türkiye’nin İlerde büyük söz sahibi olabilecek markalardan biri olabileceğine inandığımız için, bugün emsal olarak DOD gibi kurumsal bir firma zaten bütün altyapısıyla tamamen DOD versiyonunda olduğu için rahatlıkla iyi büyüyeceğine iyi bir marka olacağına imajınında büyük olacağına inanıyoruz.

Otomobil sektörüyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Otomobil ekmek, su gibidir. Bugünün şartlarında olmazsa olmazdanlarımızdandır. Birçok ailenin evinin kapısında mutlak bir araç herkes de vardır. Ya da hedefindedir. Hatta bazı ailelerin kapılarında ikişer üçer araçlar oluşmaya başladı. İşte hanımıydı çocuğuydu vs. böyle artık Türkiye’de araç noktasında zenginleşmiş durumda zaten.

Bu işe nasıl başladınız?

1994 yılında, o günün şartlarında iki ortak olarak, 92 model bir Temprayla başladık. Ama zaman içerisinde ayrıldık. Elhamdülüllah bir aile şirketiyiz. Özkan Bey biraderim oluyor. Onunla beraber şuan biraz daha büyütmeye çalışıyoruz ve ayrıyetten 2023’e kadar kısmet olursa 3 yada 5 ilave şube edinmeye çalışıyoruz. Hedefimizde şubeleşmeye gitmeye çalışıyoruz.

ÖTV uygulamasından sonra 2. Elde bir artış yadaazalma olur mu?

Yüzde yüz artış var.

Sıfıra rağbet azalacak mı?

Hayır, sıfırda şuanda bayilerin ellerinde özellikle ana markalarımız var. Türkiye de en çok satılan araçlarımızda şuanda ellerinde yok diyecek kadar az. Hatta bazı wolksvogen gibi markalar 2-3 ay rötarlı ileri tarihli çalışıyor. Türk Halkı olarak otomobile karşı aşırı sempatisi olan bir milletiz. Herkes birbiriyle yarışıyor. Daha güzeli daha iyisi için, biz bunun farkındayız. Onun için insanlara otomobilin en iyisini sunmaya çalışıyoruz.

Otomobil sektöründe bir gelecek görüyor musunuz?

Kesinlikle, hatta bununla ilgili yatırımlarımız var. Bahsettiğim gibi stok sayımızı, hedefimizi nasip olursa azami 100 araç, showroomlarımızda 100 araç sabit sirkülasyona dönmeye çalışacağız. Bu da bizim için hedeflerden bitanesi.

Umran Ekspertiz Kocaeli Şubemiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nihai olarak şubeniz yenidir ama görmüş olduğumuz ve beklentilerimiz Umran Ekspertizin kurumsal olduğuna inanıyoruz. Ekspertizlerinizde de yanılma paylarının az olduğunu görüyoruz. Nihai olarak arkadaşlarımız müşterilerimizle beraber gittiğinde memnuniyet duyuyorlar, ilgi alaka görüyorlar. Allah yolunuzu açık etsin. İyi bir firma olduğuna inanıyoruz.