Umran Ekspertiz Motor Mekanik Teknikeri Mesut Akyol Röportajı

Motor Mekanik

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN MOTOR TEST ÖLÇÜMLERİ NEDEN GEREKLİDİR?
Dinamometre (Dyno) Testi ölçümlerinde aracın tekerleklerine aktarılan beygir ve tork değerlerinin ölçümlendirilmesi yapılır. Motorun hangi devirde ne kadar güç ürettiğini, bu gücün şanzuman diferansiyel ve aks aktarma organlarına iletirken ne kadar güç kaybı oluşturduğunun grafik halinde ölçümlendirilmesini yapar. Bu sayede takometre ve hız oranlarındaki hataların belirlenmesinde büyük katkı sağlar.
İkinci El Araç Sektöründe günümüzde Ekpsertiz bilincinin artmasıyle ciddi anlamda müşteri tercihi ve talepleri oluşmuştur. Müşterilerimizin ekspertiz talepleri doğrultusunda İkinci El Araç Ekspertizi yapan firmalar hızla çoğalmıştır.Bununla birlikte yapılan Ekspertiz işlemlerinde yanlış yada hatalı tespitlerin artması da aynı oranda çoğalmıştır. Bu hatalı tespitlerin en bariz olanı Motor Güç ve Performans ölçümlerinin hatalı olarak yapılması ve müşterilerimizin yanlış bilgilendirilmesi ilk sırada yeralmaktadır. Performans ölçüm neticeleri motor yüzdesi ve motor ömrü gibi yanlış ifadelerle anlatılmaktadır.
Dyno Test Cihazı ile yapılan ölçümlerde aracın test esnasında nekadar Kilowat veya Beygir gücü olarak güç elde edildiği tespit edilir. Örneğin EGR, Turbo gibi motorun çalışmasına ve performansına yardımcı olan parçaların arızalı veya bozuk oldugu durumlarda aracın güç üretimi paralel olarak düşecektir. Sanayi tabiriyle bu aracın motorunun bitik veya motorda revizyon vs işlem yapılması gerektiği anlamına gelmez. Turbo veya diğer parçaların bakım yada onarımı yapıldığında doğal olarak aracın motor performansı ve ölçülen değerler yükselecektir. Kaldı ki periyodik bakımın zamanında yapılmamış olması en basit anlatımla hava filtresinin değiştirilmemiş olması dahi motor güç ve performans ölçümünü etkileyecektir.
Maalesef yeteri kadar Teknik Bilgi ve donanamı, gerekli eğitimleri almamış kişilerce yapılan ölçümlerde müşterilerimiz eksik, yanlış ve hatalı bilgilendirilmektedir.
DİAGNOSTİC TESTİ;
Araç üzerinde var olan elektrik ve elektronik donanımlarının çalışması esnasında meydana gelen arızaların arıza tespit cihazları ile ölçülüp testi Uygun edilmesidir.
SÜSPANSİYON TESTİ;
Süspansiyon testi ile araç amortisörlerinin sağlamlık kontrolü süspansiyon denge kontrolü gürültü sorgulaması ve maksimum yer değiştirme kontrolleri yapılır. Bu ölçümlendirme sayesinde aracın sağlam bir yol tutuşuna sahip olup olmadığı test edilir.
MOTOR MEKANİK TESTİ;
Aracın mekanik aksamlarının sağlamlığının ve güvenilirliğinin standartlara uygunluğunun ölçümlendirilmesi için yapılan testlerin bütününe motor mekanik testi denir.