Umran Oto Ekseprtiz Genel Müdürü Fatih Özer Röportajı

UMRAN EKSPERTİZ OLARAK HEDEFİMİZ TÜRKİYE’NİN 81 İLİNDE OLMAK

Umran Bağımsız Araç Ekspertiz Merkezleri olarak şimdilik 10 tane şubemiz var. Hedefimiz ve gayretimiz Türkiye’nin 81 ilinde en az 1 şubemizin olması. İstanbul’daki tüm galericiler sitesinde varız. Yaklaşık 100’ün üzerinde çalışanımız var. Biz sadece ekspertiz işi yapıyoruz. Bunun dışında bakım-onarım ya da tamir yapmıyoruz. Bizim tarafsızlığımız ve bağımsızlığımızla alakalı bir durum bu.
Esnaflara yönelik Plus Card uygulamamız var. Normal Shell Puan kart gibi. Bunu biz galericilere veriyoruz. Ekspertiz ücretimiz 150 lira otomobillerde. 4 çekerlerde ve jeepler de ise 200 TL. Bu müşteriye olan fiyatımız. Esnafa da Plus Card aracılığıyla 80 TL. Biz 800 TL yi peşin alıyoruz. Bu gün İstanbulda ki bir çok esnafın cebinde kredi kartı gibi kartımız var. 800 lirayı bu gün bize öder. Biz karta 10 kredi yükleriz. Esnaf ta istediği şubede , İstanbul’un esnafı Ankaraya’da gitse, Urfa’ya, Diyarbakır’a da gitse bu kartla araca baktırabilir. Nerden araba alırsa, orada baktırabilir. Kartla beraber ödemesini yapıyor. Onun dışında yaptığımız bütün araçların raporları bizim sistemimizde kayıtlı. Aynı 5664 gibi. Hasar sorgusu geliyor yani. Bizde de aracın ekspertizini yaptırdıysa, plaka numarasıyla web sitemizden 5-6 sayfalık raporunu mobil olarak indirebiliyor. Bunu müşterilerine de sunabiliyor. Şimdi diyelim ki Ankara da bildik bir galericiyi var olan bir müşterisi aradı. Arabada şu var, bu var diye anlatmasına gerek yok. Diyor ki www.umranoto.com.tr’ye gir, araç sorgulama ekranından plaka girerek ekspertiz raporunu görebilirsin. Bizi aradığı zaman, biz onunla da ilgileniyor, raporu yorumluyor, anlatımını gerçekleştiriyoruz. En önemlisi Akademimiz var. Bu gün 10 tane şubemizin eğitim yeri Bağcılar Automall’dır. Automall da 20-25 usta çalışıyor. Yani biz de bir arabaya 1 kişi, 2 kişi bakmaz. Araba lifte kalktığı zaman onun altında en az 10 farklı kişi olur. 2-3 kaportacımız olur. 3-4 tane mekanikçimiz olur, bunun yanı sıra ustalarımızın yardımcıları olur ve bir arabayı 25 dakikada çıkartırız.
Bizim pazarlama birimimiz var. Yani her şubemizde pazarlama elemanımız var. Çıkar o bölgede ki bütün galericileri dolaşırlar. Dolaşırlarken tabi ne konuşacak, işi nasıl anlatacak, nasıl tanıtacak onların eğitimini ayrıca veriyoruz. Servis müdürlerimiz var. Her servisin normal yetkili bayilerdeki gibi müdürleri var. Müdürlerin ne yapacağını anlatıyoruz. Bunun dışında her serviste ustabaşılarımız var. Öngörümüz en küçük servisimizde 10 personel ve bunların başında 1 servis müdürü ve 1 ustabaşı oluyor. Kaporta teknisyenimiz var, mekanik teknikerimiz var.
Genel Merkezimizin bulunduğu İstanbul Automall’de günlük baktığımız araç yoğunluğu sebebiyle ustalara hızlı bir şekilde eğitim verebiliyoruz. Dışarıda 6 ayda veya 1 senede baktıkları arabalara bizim orada 1 ayda bakıyorlar ve biz Umran Ekspertiz olarak yeterlilik sertifikası veriyoruz. Dolayısıyla bütün bayilerimizde aynı kıvamı tutturmak istiyoruz. Çünkü bizim işimiz suistimale açık.