Umran Sigorta Müdürü Mustafa Karakaş Röportajı

UMRAN SİGORTA; 2013 yılında UMRAN BAĞIMSIZ ARAÇ EKSPERTİZ MERKEZLERİ’nin bünyesinde kurulan bir sigorta acentesi. Umran Sigorta Müdürü Mustafa Karakaş, şirket ve hizmetleri hakkında şu bilgileri verdi: “2013 yılında Bağcılar’da bulunan Automall Galericiler Sitesi içerisinde kurulmuş bir sigorta acentesiyiz. Umran Ekspertiz olarak zaten otomotiv sektörünün içerisinde olduğumuz için sigorta sektörüne de girmiş bulunduk. Tabii ki otomotiv sektörünün kalbinde bir konumda bulunduğumuz için daha çok kasko ve trafik sigortası yapıyoruz. 20 sigorta şirketiyle çalışıyoruz. Kasko ve trafik sigortası ile birlikte DASK, sağlık sigortası, hayat sigortası, seyahat sigortası gibi bütün sigorta türlerinde de müşterilerimize yardımcı oluyoruz. Hemen hemen bütün sigorta şirketleriyle çalıştığımız için müşterilerimize daha düşük fiyattan sigortalama imkanı da sunmuş oluyoruz. Deneyimli kadromuzla hızlı ve uygun fiyatlı hizmeti bizden almak mümkün.

Önceki yıllarda poliçe fiyatları düşük, kâr marjımız yüksekti. Şu an sigorta fiyatları yüksek ve müşterilerimiz tarafından kârımızın yüksek olduğu düşünülebilir. Ancak fiyatların yükselmesiyle beraber primimiz sigorta şirketleri tarafından düşürülmüştür. Fiyatlar yüksek olduğu için bizim de kâr marjımız çok düştü. Şu an, 4.000 veya 5.000 TL’lik bir arabaya 4.000 TL’ye sigorta poliçesi yapılıyor. Yani fiyatların gereğinin çok fazla üzerinde olduğu bir zaman diliminde bulunuyoruz. Sigorta poliçe fiyatları çok yüksek olduğu için bir çok insan aracına sigorta yaptırmıyor ve şu an ülkemizde sigortasız araç sayısı dört milyonu geçmiş bir durumda. Geçmişte sigortacılıkta açıkları kullanan ve sahtekarlık üzerine iş yapanlar vardı. Bunlar sigorta şirketlerinde büyük maliyetler oluşturuyordu.

Ne zamanki devlet fiyatlama konusunda sigorta şirketlerini serbest bıraktı, o zaman sigorta şirketleri de fiyatları kazanç sağlayacakları bir noktaya çıkardı ve böylece ortaya fahiş rakamlar çıktı. Vatandaş olarak maalesef sigorta hakkında pek fazla bir bilgi sahibi değiliz. Örneğin kaza yapan bir aracın sahibi başka bir arkadaşının aracının sigortasıyla aracını tamir ettiriyor. Bu durum çok yaygın ve sigorta şirketlerine büyük haksızlık yapılmış oluyor. Önümüzdeki zaman içerisinde sigorta fiyatlarında bir düşüş bekliyoruz. Bu düşüşün bizim için de müşterilerimiz için de pozitif yönde olacağına inanıyoruz.” dedi.