Ünlü Oyuncu Bahadır Tok Röportajı

Bahadır Tok ile otomotiv sektörünün dünü, bugünü, yarını ve güncel konular hakkında konuştuk ve güzel bir sohbetle röportajımızı gerçekleştirdik. Bahadır Bey röportajımıza şu cümlelerle başladı:

Sinemaya 1984 yılında başladım ve 80 civarında film ve dizide rol aldım, en son Kurtlar Vadisi dizisinde İlhan rolüyle ekranlardaydım.

Otomotiv sektörüne 1995 yılında İstanbul Fatih’te başladım. Zamanla belediyelerin şehir içindeki galerileri kapatmasıyla farklı yerlerde galericiliğe devam ettim. İstoç, Automall de galericilik yaptım ve şu an Otoport’ta işime devam ediyorum. Otoport evime yakın olduğu için buradayım. İnsanın işi ile evinin birbirine yakın olması gerektiğine inanıyorum. Özellikle de İstanbul trafiğini göz önünde bulundurursak. İstanbul’da trafik gerçekten insanları çileden çıkaracak duruma geldi. İşi metrobüse veya toplu taşıma araçlarına yakın olanlar bile işine arabayla gidiyor bu da trafiği çekilmez hale getiriyor. İşini arabasıyla halletmesi gerekenler, bu gibiler yüzünden trafik çilesi çekiyor.

Sinema sektörüyle galericilik bir arada gitmeyen işler. Çünkü sinema sektöründeyken rol alacağım bir bölüm benim 3-4 günümü harcamama neden oluyordu ve bu sebeple galeride bulunamıyordum. Oysaki müşteri haklı olarak galeri sahibiyle muhatap olmak istiyor. Sinema sektörüyle tanınmış olmam dolayısıyla insanlar tanışmak için geliyorlar. Tanınmış ve bilinmiş olmam tabii ki işlerimi iyi yönde etkiliyor. Zaten işime çok dikkat eden biriyim. Bu zamana kadar hiç kötü araba almadım ve satmadım. Galericilikte de birçok yeniliğin öncüsüyüm diyebilirim.

Piyasada işe yaramayan çok fazla araba var. Bozuk araç alan-satan birçok insan var bu sektörde. Ben temiz araba alırım, zor bulurum ve az kazanırım. Sinema sektöründeki tanınmışlığımı bu zamana kadar galericiliğime bir avantaj olarak kullandım diyebilirim. Zaten güvenilir olmak, insan olmakla alakalı. Adam olmalı, dürüst olmalı ve elif gibi dik durabilmeli insan.

Şehir içinden galericiliğin kalkması galericiler için iyi olmadı. Çünkü galericiler sitesinde şehir içi hareketliliğinden yararlanamıyoruz, bu bizim için bir dezavantaj. Ama şu an şehir içinde kuralları çiğneyip tabela değişikliği yaparak galericiliğe devam eden birçok işletme var. Benim düşüncem eğer galerilerin şehir içinden kaldırılıp bir sitede toplanması gerekiyorsa açık oto pazarları kapatılmalıdır.

Türkiye’de birçok aracın km’si ile oynanıyor. Örneğin; Anadolu’daki bir galerici İstanbul’dan aldığı arabayı iş yaptığı şehre götürmeden önce km’sini düşürüyor. Bu birçok yerde yapılan ve alıcıyı kandırmaya yönelik bir harekettir. Şahsen bu duruma çözüm olarak tüm araçların km’leri noter kaydı altına alınmalı diyorum.

Türkiye’de oto ekspertiz sektörü herkesin işini kolaylaştırıyor. Tabi sektörde işini iyi yapan da var yapmayan da var. Oto ekspertiz sektörünün Türkiye’deki öncüsü güvenilirliği, deneyimli kadrosu, kaliteden ödün vermeyen işletmesiyle tabii ki tartışmasız UMRAN BAĞIMSIZ ARAÇ EKSPERTİZ MERKEZLERİ. Yaptığı işlerden, alıcıya ve satıcıya sağladığı güven ve kolaylılardan dolayı UMRAN EKSPERTİZ’İ tebrik ediyorum.