Uzman Otomotiv Abdullah Kandemir Röportajı

ESKİDEN HERŞEYİN BİR KIYMETİ VARDI, GALERİCİLİĞİNDE..
1985 yılından itibaren galericilik yapıyorum. Bazı esnaflarla ortaklığım oldu ancak uzun yıllardır tek başıma bu işi yürütüyorum. Diyarbakır’da bu işi yapmaya başladık ama 3 yıldır da aktif olarak işlettiğimiz Ankara’da da yine Uzman Otomotiv adı altında bir galerimiz daha bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük firmalarına uzun yıllar hizmet etmiş bir firmayız, çok büyük firmaların araç ihtiyaçlarını alım ve satımlarını ben karşılamış bulunmaktaydım. Tabi daha önceden büyük firmaların araçlarını toptan alıyorduk ve yine büyük firmalara topluca araç satıyorduk ama yakın bir zaman içerisinde görüyoruz ki büyük firmalar kendileri ihaleler düzenliyorlar. Hal böyle olunca bu sektörden bize de düşen pay bir hayli azalmış oldu. Bu bizim işlerimiz için tabii ki büyük bir açık.
Transport işiyle de uğraşıyoruz tır filolarımızla büyük şirketlere ve şahsi hizmetlere de hizmet vermekteyiz. Bazı galericiler başka bir yerden araç aldığında aracı biz getiriyoruz böyle bir imkanı da galericilerimize sunuyoruz.
Daha önceden Diyarbakır Oto Galericiler Sitesi’nin yönetimindeydim. Son 3 yıldır yönetimden elimi çektim. Eğer yönetimde kalmaya devam etseydim işlerimin aksaması sebebiyle işimi bir kenara bırakmak zorunda kalacaktım. Bu sitenin de temelinden itibaren emeğim vardır. Elimden gelen yapabileceğim herşeyi yapmış olduğumu düşünüyorum. Galericilik konusunda bir çok esnafımıza ve Türkiye’nin bir çok yerindeki galericilere faydamız olmuştur. Geride bıraktığımız esnaflık hayatımızda müşterilerimize ve diğer esnaf arkadaşlarımıza güzel şeyler bıraktığımızı düşünüyorum.

Şu an galericilerin insanlarda oluşturduğu ön yargı tartışılamaz. Galerici denilince insanların akıllarında yer eden bir kaç ön yargı dolayısıyla bazı insanlardaki bize karşı olan izlenim iyi değil. Bunun sebebi de tabii ki kendini bilmez ve esnaflıktan anlamayan bir kaç kendini bilmezin yaptığı bazı olumsuz davranışlardır. Oysa ki şu an bazı müşteriler var resmen galericileri kandırmayı iş edinmiş durumda diyebiliriz. Bu şekilde çarkını çeviren bir çok müşteri var. Galeri esnafının yeri yurdu belli zaten müşterisine bilerek ya da isteyerek kötü bir alış veriş yapacağını sanmıyorum. Oysaki bazı müşteriler başka yerlerden gelip burada esnafımızı kandırmaya çalışıyor. Buna karşılık olarak tüm esnaflar birlikte olmalı ve birbirimizin haklarını korumalıyız.
Eskiden bir hakim, savcı veya bir memur nasıl kıymetli ise galericiliğin de bir kıymeti vardı, esnaflığın da bir kıymeti vardı. Çünkü o zaman her şey değerliydi. Örneğin değersiz diyebileceğiniz bir otomobil veya değersiz diyebileceğiniz bir esnaf yoktu. Tabii şu an hiç birşeyin kıymeti yok diyebiliriz. Yeni nesil kendini galerici zanneden ama galericilikle

uzman otomotiv

alakası olmayan insanların işlerine kıymet, değer vermedikleri için kendilerinin de pek bir kıymeti kalmadı.

Esnaflığı en çok bitiren şey ise tabii ki internet oldu. İnternetten alım satımların çoğuna ve internet esnafına güvenmiyorum. Bu işi bilen bilmeyen herkes internetten alım satım yapıyor. İnternet esnafının çoğu aracındaki eksikleri saklıyor. En ufak bir kâr amacıyla müşteriyi kandırmak için elinden geleni yapıyor. Oysa ki biz eskiden 1 ayda 100 civarı araç sattığımız günler olmuştur. Buna rağmen ne araçları aldığımız ne de sattığımız esnafı kandırmak adına en ufak bir hile yapmamışızdır. Çünkü dediğimiz gibi eskiden her şeyin bir kıymeti vardı, galericiliğin de.
Ekspertizler bu sektörde bizim işimizi en çok kolaylaştıran unsurdur. Gerçekten bizim üzerimizdeki yükü alıyor. Müşteriyle kendileri arasında bir köprü oluşturarak bizi devreden çıkarıyorlar. UMRAN ekspertiz gibi kurumsal firmayla çalışmak çok rahatlattı bizi. Umran Ekspertiz profesyonel ekibi, sınırsız hizmetiyle Diyarbakırımıza hayırlı uğurlu olsun inşallah.