En İyi Oto Ekspertiz 15.08.2019 16:53

en iyi oto ekspertiz

En İyi Oto Ekspertiz

Ekspertiz kelimesi, Fransızca kökenli “expert” kelimesinden türetilmiş bir kavramdır. Bu kelime Türkçe’ye, eksper biçiminde çevrilmiş ve zamanla günlük kullanıma dahil edilmiştir.
Eksper kavramı, kısaca; belirli bir konuda teknik bilgisi olan uzman anlamına gelmektedir. İkinci el oto ekspertiz ise; ustaların teknik cihazlarla ve ekipmanlarla, otomobilleri detaylıca inceleyerek görüş bildirmeleridir.

Umran Oto bünyesinde sizlere sunulan en iyi oto ekspertiz hizmetleri sayesinde; aracın geçmişte yaşadığı kazalardan, değişen parçalarına kadar her şey tespit edilmektedir. Mekanik aksamında bozulan yerlerinden, yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm detaylarına kadar otomobilin incelenmesinden oluşmaktadır.

Oto ekspertiz işlemleri sona erdiğinde; bu işlemin yapılmasını isteyen kişiye, yazılı bir ekspertiz raporu sağlanmaktadır. Oto ekspertiz hizmeti almadan, ikinci el araç satın alma durumunda; çok sıkıntılı sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden oto ekspertiz, oldukça önem taşıyan bir işlemdir.

Neden Oto Ekspertiz Hizmeti Alınmalı?

İkinci el otomobil pazarında; "hasarsız, sorunsuz, az kullanılmış vb." gibi pek çok ilanla karşılaşabilirsiniz. İddia edilen şey, ilgili aracın; herhangi bir sorunu, masrafı, kazası olmadığı şeklindedir. Bu tür otomobillerin daha sonradan tam tersi notlara sahip olabilmesiyle, sektörde sıkça karşılaşılmaktadır.

Aracını, piyasadaki söylemlerle size satmaya çalışacak kişilere​​; oto ekspertiz raporu almak istediğinizi kesinlikle dile getirmelisiniz. Böylelikle, aracın hasar durumunu da; tarafsız bir biçimde öğrenebilir ve de aracın geçmişteki kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Her ihtimali göz önünde bulundurarak, alacağınız otomobilin oto ekspertiz raporunu detaylıca incelemelisiniz.

Piyasada, araç kilometresini düşürerek satmaya çalışan insanlar dahil; türlü hilelerle araç satmaya çalışacak kişilerle karşılaşabilirsiniz. Piyasada, bu şekilde satış yapan pek çok kişi bulunmaktadır.

Oto rapor hizmeti, araçta belirli noktaları detaylı olarak inceleyip; aracın kilometresiyle ilgili önemli tespitler yapabilmektedir. Oto rapor, bilhassa ikinci el otomobil alırken; zarara uğramamak adına, aracın komple kontrolden geçirilmesini sağlar.
İkinci el otomobil pazarlarında, çok daha farklı hilelerle de karşılaşabilirsiniz. Burada önemli olan, oto ekspertiz hizmetlerinin bilincinde olmak ve kendinizi garantiye alarak bu hizmetlerimizden faydalanmaktır.

Ankara Oto Ekspertiz Hizmetlerimiz

Birçok merkezimiz dışında, Ankara oto ekspertiz hizmetlerimizle; Ankara ekspertiz arayışına da son veriyoruz.

Oto expertiz işlemlerinde; araçta teknik oto testinin gerçekleştirilmesi sağlanır. Birçok araçta, kaza ve hasar kaydı olmamasına karşın; ağır hasarlara sahip olabileceğinin de unutulmaması gerekmektedir. Tüm ekspertiz işlemleri, merkezlerimizde eksiksiz yapılmaktadır.

Almak istediğiniz araç, her ne kadar temiz görünse de; bazı bölümleri bir kazada değiştirilmiş olabilmektedir. Bu durumda, otomobilin fiyatının da düşmesi gerekmektedir. Bunları bilmediğiniz halde, ilgili aracı satın alırsanız; daha sonra, binlerce liralık masrafla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle de, araç ekspertiz işlemlerinin eksiksiz olarak yapılması oldukça önem taşımaktadır.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Bir otomobili satın almadan önce, detaylı oto ekspertiz ve oto rapor işlemleriniz için; merkezlerimize gelebilirsiniz. Hizmetlerimizde, aracın detaylı oto ekspertizini yaptıktan sonra; tüm problemleri en ufak ayrıntısına kadar bildiriririz. Bu sayede de, satın alacağınız aracın geçmiş kazalarının olup olmadığını kolayca öğrenebilir; ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Oto merkezi içerisinde, otomobiliniz test sırasında birçok cihazlara bağlanmaktadır ve de kontroller bilgisayar ortamında gerçekleştirilmektedir.

Test süreçleri, aşama aşama işlemektedir. Araç öncelikle, motor testine alınır. Motor gücü, yıpranma payı ve aşınma durumu belirlenmektedir. Sonraki aşamada; aracın değişen parçaları, hangi parçalarında boya olup olmadığı, kazaya karışıp karışmadığı kontrol edilir. Testlerin hepsi, ayrı ayrı ustalar tarafından yapılır ve de raporlar hazırlanır.

İleri aşamalarda; sırasıyla DYNO kontrolü, yol simülasyonu, değişik normlarda motor gücü ölçümleri yapılır. Aktarma organlarındaki sürtünme kayıplarının ölçümleri, tork ölçümü, şanzuman aralık ölçümü ile tekerlek gücü ölçümü gerçekleştirilir. Kısacası, aracın bütün bölümleri; en ince detaylarına kadar incelenir. İnceleme sonucunda ise, size aracın hangi bölümlerinde sorunu olduğunu belirtecek olan teknik ekspertiz raporu hazırlanır. Umran oto ekspertiz merkezleri bugüne kadar yapılan tüm işlemlerde müşterilerini memnun etmiş ve müşterilerinin gözünde en iyi oto ekspertiz firması olmayı başarmıştır.

Motor Gücü Ölçümleri

Motor gücü ölçümleri; motorun her devirde ne kadar güç ürettiğini, grafiksel olarak göstermek için gerçekleştirilir. Herhangi bir revizyon veya modifikasyon yapılmış ise, öncesindeki ve sonrasındaki güç değerleri karşılaştırılır. Tekerlek gücü ölçümünde; motorun ürettiği gücün ne kadarının tekerleklere iletilebildiği, grafik ekranında gösterilir.

Tork ölçümlerinde; motorun hangi devirde ne kadar tork üretebildiği, grafiksel olarak gösterilir. Ölçümlerde, maksimum tork ve bu torkun üretildiği motor devri ortaya konulmaktadır.

Aktarma Organları ve Aksamların Güvenilirlik Tespiti

Aktarma organlarındaki sürtünme kayıplarının ölçümleri de yapılmaktadır. Bu ölçümlerde, motorun üretebildiği gücün; şanzıman, diferansiyel, aks gibi organlarda ne kadarının kaybolduğunun tespiti yapılır. Yapılan tespitler, grafik ekranında gösterilir.

Çeşitli normlarda motor gücü ölçümleri başarıyla yapılır. Havanın sıcaklık, basınç ve nem değerleri de dikkate alınarak ölçümler tamamlanır. Çeşitli normlara göre, bulunan sonuçlar; katalog verileri ile karşılaştırılır.

Yol simülasyonu testlerinde; yolda gidiyormuş gibi, sadece yük altında ortaya çıkacak arızaların tespiti sağlanır. DYNO kontrolü işlemleri ise, aracın takometre ile hız göstergelerinin hata oranlarının belirlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

El Freni Testleri

Tüm bu testlere ek olarak gerçekleştirilecek el freni testinde, farklı türde bir işleyiş bulunur. Bu test sayesinde, oto ekspertiz işlemleriniz daha güvenli bir şekilde ilerler. El freni testinin bazı özellikleri şunlardır:

- Maksimum sol ve sağ fren kuvvetlerinin ölçümü yapılır.
- Frenleme şiddetine göre tekerleklerin katkı payı ölçümü yapılır.
- Sol ve sağ tekerlek farkının yüzde hesaplama işlemi yapılır.
- Frenleme şiddetine göre fren yüzdelerinin hesaplama işlemi yapılır.
- İsteğe bağlı olarak gerçekleştirilen kol kuvvetinin ölçümü gerçekleştirilir.
- Araç ağırlığına bağlı olarak, fren sisteminin yeterlilik kontrolü yapılır.

Standart Fren Sistemi Testleri

Standart fren test sisteminde, aracın frenleme konusundaki yeterliliği gözden geçirilmektedir. Bu test sisteminin özellikleri de şunlardır:

- Dört tekerleğin maksimum fren kuvvetlerinin ölçümü yapılır.
- Frenleme şiddetine göre tüm tekerleklerin katkı payının ölçümü yapılır.
- Ön ve arka dingillerde yer alan sağ ve sol tekerlek farkının yüzde hesaplama işlemi yapılır.
- Frenleme şiddetlerine göre, ön ve arka fren tekerlek farkının yüzde hesaplama işlemi yapılır.
- Arka fren kısıtlayıcı kontrolü yapılır.
- Frenleme boyunca, fren kuvvetlerinin denge kontrolü sağlanır.
- İsteğe bağlı olarak, pedal kuvveti ölçümü gerçekleştirilir.
- Araç ağırlığına uygun olarak, fren sistemi yeterlilik kontrolü yapılır.
- ABS öncesi fren kontrolü gerçekleştirilir.

Araç Süspansiyon Testleri

Fren test sisteminin yanı sıra, süspansiyon test sistemiyle; aracın süspansiyon konusundaki yeterliliği de ortaya çıkarılmaktadır. Oto ekspertiz işlemlerinin standardına göre uygulanmakta olan süspansiyon testi, 5 aşamadan oluşmaktadır:

- Dört tekerleğin minimum tutunma kuvveti ölçülür.
- Minimum tutunma frekansı ölçülür.
- Eusama standartlarına göre test yapılır.
- Her bir tekerleğin ağırlık ölçümü tespit edilir.
- Araç ağırlığı ölçümü ile işlemler tamamlanır.

Oto Ekspertiz Raporunun Hazırlanması

Oto ekspertiz raporu içerisinde, birçok bilgi bulunur. Aracın tamire gidip gitmediği, herhangi bir kaza geçirip geçirmediği, orijinal parçalarının değişip değişmediği bilgileri bulunmaktadır. Eksper raporu sorgulama ile kişi, alacağı aracı; gönül rahatlığıyla, araç hakkında tam bilgi edinerek alır. Oto ekspertizde; aracın motoru, aksamı, beygir gücü vb. önemli noktalar raporda olacak şekilde müşterilere sunulmaktadır.
 

Oto Ekspertiz'de Hizmet İlkelerimiz

Her marka ve model aracın bakılabilmesi, merkezlerimizde mümkündür. Tecrübeli ustalarımızla ve ölçümlerde, teknolojik ekipmanlarla hizmet vermekteyiz. Binlerce araca ekspertiz yapmış ve uzmanlaşmış tecrübeli bir kadromuz bulunmaktadır.

Umran ekspertiz raporlarının arkasında duran bir işletmedir. Böylesine riskli ve detaylı işlemleri, kurumsal anlamda kendisine meslek edinmiş ve de bunu başarmıştır. Türkiyenin en hızlı büyüyen ve alanında, yetkili servislerden daha iyi olan; bir oto ekspertiz markasıdır. İkinci el araçlara, tarafsız, en güvenilir ve de garantili ekspertiz raporunu düzenlemektedir.

Umran oto ekspertiz Ankara'ya özel hizmetlerimizle, Ankara'da oto ekspertiz işlemlerini; bir sorun olmaktan çıkarmaktadır. Ankara'daki en güvenilir oto ekspertiz hizmetlerimiz sayesinde; artık ikinci el araç almak, çok daha kolaydır.